Ładowanie..

YouTube Youtube
793 797 767 Telephone

Nawozy NHDelta w pszenicach ozimych

Współcześnie uprawiane odmiany pszenic mają bardzo wysoki potencjał plonowania, jednak jednym z warunków jego realizacji jest zaspokojenie ich wysokich potrzeb pokarmowych. Szczególną rolę w budowaniu wielkości i jakości plonu pszenic pełni azot. O roli azotu w budowaniu plonu pszenicy świadczy wielkość wskaźnika akumulacji jednostkowej azotu w plonie, w jednej tonie ziarna wraz z plonem ubocznym pszenice akumulują nawet do 35 kg azotu. Zależnie od fazy rozwojowej pszenic azot spełnia określone funkcje plonotwórcze.

Dla przykładu w fazie krzewienia odpowiedzialny jest za formowanie zawiązków kłosów w pędach, w fazie krzewienia i na początku strzelania w źdźbło odpowiedzialny jest za zmniejszenie tempa redukcji pędów i redukcji zawiązków kłosów, a w fazie dojrzewania stopień odżywienia azotem decyduje między innymi o wielkości akumulacji białka w ziarnie. Oczywiście potrzeby pokarmowe pszenic zaspakajamy głównie stosując nawożenie doglebowe, starannie dobierając dawki i formy azotu w stosowanych nawozach. Powszechnie także dokarmiamy pszenice nawozami dolistnymi. Tradycją jest stosowanie w dokarmianiu dolistnym azotu, magnezu oraz ważnych mikroelementów. I tu pojawia się pytanie, czy możemy zwiększyć efektywność azotu stosowanego dolistnie?

Odpowiedzią, na tak postawione pytanie, jest rodzina azotowych nawozów dolistnych – NHDelta, sformułowanych w technologii poprawiającej wykorzystanie azotu – NUE. Nawozy z rodziny NHDelta zawierają prekursory grupy aminowej – NH2. Zastosowanie takiej formy azotu silnie wpływa na pobieranie tego składnika przez rośliny oraz jego dalszy metabolizm w roślinie. Prekursory grupy aminowej z nawozów NHDelta są bardzo szybko pobierane przez liście. Są także bardzo szybko wbudowywane w białka, bez zbędnego wydatku energetycznego poświęconego na redukcję azotu azotanowego do formy aminowej, czyli tej, która występuje w aminokwasach i dalej białkach. Dodatkowo nawozy NHDelta pozwalają zachować w roślinie odpowiedni balans dwóch grup hormonów roślinnych auksyn i cytokinin. Balans ten jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i części nadziemnej oraz za prawidłowe kwitnienie i wiązanie nasion. Rodzina nawozów azotowych NHDelta jest szczególnie polecana na stanowiskach słabszych, o nieuregulowanym odczynie, okresowo suchych lub w warunkach okresowych braków wody.

Na polskim rynku dostępne są dwa produkty z rodziny NHDelta: NHDelta Ca (Delta wapniowa) i NHDelta K (Delta potasowa). NHDelta Ca polecana jest dla roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na wapń lub w okresach, kiedy rośliny takie zapotrzebowanie wykazują: niska zawartość wapnia w glebie, kwitnienie, zawiązywanie i wzrost owoców. NHDelta K polecana jest dla roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na potas oraz w momentach, gdy pobieranie potasu z gleby jest ograniczone: susza, wysokie temperatury. W uprawie pszenic polecana jest głównie NHDelta Ca w dawce 5 l/ha, w kluczowych dla roślin pszenic fazach rozwojowych:

  • faza 3/4. liści – poprawa rozwoju systemu korzeniowego, zwiększenie tolerancji na chłody i suszę
  • krzewienie – stabilizowanie liczby rozkrzewień
  • strzelanie w źdźbło – efekt zieloności, zwiększenie powierzchni asymilacyjnej liści
  • pojaw liścia flagowego – efekt zieloności liścia flagowego, zwiększenie powierzchni asymilacyjnej liścia flagowego, lepsze wypełnienie ziarna
  • kłoszenie – utrzymanie efektu zieloności liści, lepsze wypełnienie ziarna, wzrost zawartości białka w ziarnie

Zastosowanie nawozów dolistnych NHDelta, według prowadzonych badań pozwala na ograniczenie dawek azotowych nawozów doglebowych o około 20%, bez spadku jakości i ilości plonów ziarna.

Pietruszka – ostatnie zabiegi

Nieuchronnie aczkolwiek powoli zbliżają się zbiory korzeni pietruszki do przechowywania. Pamiętajmy, że zdolność przechowalnicza korzeni jest wypadkową wielu czynników, w tym: właściwości danej odmiany, przebiegu warunków atmosferycznych w trakcie całego sezonu, agrotechniki, a głównie nawożenia, szczególnie azotem, potasem, wapniem i borem, występowania chorób w tym chorób odglebowych np. zgnilizna twardzikowa oraz szkodników – w tym przypadku nie możemy zapominać o nasileniu występowania nicieni glebowych, uszkadzających korzenie np. szpilecznik baldasznik czy korzeniaki.

Tradycją stało się opryskiwanie roślin pietruszki fungicydami w okresie przed zbiorami korzeni. Takie zabiegi, w zamiarze mają ograniczyć presję chorób występujących w okresie przechowywania. Zwykle w tym czasie używamy klasycznych fungicydów, jednak w celu ograniczenia ilości i liczby pozostałości środków ochrony roślin w przechowywanych korzeniach możemy wykorzystać do wspomnianych zabiegów także biologiczny fungicyd – POLYVERSUM WP.

Biofungicyd POLYVERSUM WP oparty jest na nadpasożytniczym, glebowym grzybie Pythium oligandrum. Grzyb ten wykazuje wysoką skuteczność wobec sprawców chorób przechowalniczych oraz dodatkowo w tym czasie także ogranicza nasilenie występowania ordzawień na korzeniach pietruszki, z którymi w tym roku mam dość spory problem.

Takie podejście – zastosowanie metody hybrydowej, będącej połączeniem w jednym programie ochrony zabiegów klasycznymi fungicydami i biofungicydem POLYVERSUM WP przynosi nam wymierne korzyści:

  • zmniejsza liczbę i ilość pozostałości środków ochrony roślin w korzeniach – POLYVERSUM WP nie generuje żadnych dodatkowych pozostałości
  • bezpośrednio ogranicza potencjał infekcyjny przechowywanych korzeni – składnik aktywny grzyb Pythium oligandrum działa w glebie, na powierzchni korzeni oraz w ryzosferze, do której nie docierają klasyczne fungicydy
  • poprawia jakość korzeni – POLYVERSUM WP ogranicza ordzawienia korzeni
  • dodatkowo ogranicza także choroby naci pietruszki

Aby uzyskać oczekiwaną, wysoką skuteczność biofungicydu należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

  • zbieg POLYVERSUM WP powinien być wykonany na około 14 dni przed planowanym zbiorem
  • jeżeli na plantacji stosowana jest ochrona chemiczna do zabezpieczenia naci przed chorobami, należy koniecznie pamiętać o zachowaniu właściwego odstępu pomiędzy zabiegiem chemicznym a zastosowaniem POLYVERSUM WP – to około 7 – 10 dni
  • zabiegi wykonywać w dzień pochmurny, w nocy, najlepiej podczas lekkiej mżawki, lub po zastosowaniu preparatu, plantację zdeszczować
  • wskazane jest opryskiwanie grubokropliste
    • preparat podczas zabiegu ma spływać po naci pietruszki przez szczeliny i pęknięcia gleby do korzeni
  • ciecz roboczą przygotować zgodnie z instrukcją znajdującą się w opakowaniu biopreparatu
  • przed zabiegiem dokładnie umyć opryskiwacz, najlepiej z dodatkiem preparatu do mycia opryskiwaczy.

Pamiętajmy, że zabiegi ograniczające choroby przechowalnicze, ordzawienia korzeni ograniczają również choroby naci pietruszki.

Nawozy NHDelta w rzepaku ozimym

Plony rzepaku zależą wprost od ilości wyprodukowanej przez rośliny biomasy, a ta z kolei od ilości pobranego w okresie wegetacji przez łan azotu. Maksymalne wykorzystanie azotu przez rośliny odbywa się tylko w warunkach zbilansowania azotu przez pozostałe składniki pokarmowe: fosfor, potas, magnez, siarkę, wapń i mikroelementy. Co ciekawe, że nowe odmiany rzepaku, o większym niż standardy potencjale plonowania są bardziej wrażliwe na stan odżywienia roślin – wymagają większej uwagi przy ustalaniu i realizacji planu nawożenia.

Rzepak ma specyficzne wymagania pokarmowe, które dobrze oddaje tak zwane pobranie jednostkowe poszczególnych składników pokarmowych. Wśród składników zakumulowanych w fazie dojrzałości pełnej dominuje potas. Drugim pod względem wielkości akumulacji jest azot. Trzecim składnikiem pod względem ilości zakumulowanej przez łan rzepaku jest wapń. Wapń gromadzi się głównie w łuszczynach, jego jednostkowa akumulacja kształtuje się na poziomie akumulacji azotu. Wskazuje to na dużą wrażliwość rzepaku na niedobory wapnia. Czwartym składnikiem kumulowanym w rzepaku jest siarka, której optymalne pobranie jednostkowe kształtuje się na poziomie do 20 kg/t plonu.

Rzepak pobiera intensywnie azot od wiosennego ruszenia wegetacji do początku kwitnienia, głównie w od fazy pąkowania po kwitnienie. Na niedobory fosforu rzepak szczególnie wrażliwy jest w okresie wegetacji jesiennej oraz wiosną w czasie ruszania wegetacji. Intensywne pobieranie potasu przez rośliny rzepaku zachodzi od początku formowania pędu głównego do początku kwitnienia. Zapotrzebowanie na magnez systematycznie rośnie od fazy pąkowania do pełni fazy wzrostu łuszczyn. Wapń przez rośliny rzepaku intensywnie pobierany jest w okresie od fazy formowania pędu głównego do pełni fazy wzrostu łuszczyn. Wapń akumuluje się głównie w łuszczynach. Odgrywa istotną rolę, jako element kontrolujący odporność łuszczyn na pękanie i choroby. Niedobory wapnia objawiają się głównie zahamowaniem wzrostu pędu głównego oraz więdnięciem pędu głównego w fazie kwitnienia. Niedobór wapnia zwiększa także podatność łuszczyn na pękanie i na choroby. Siarka intensywnie pobierana jest od fazy pąkowania aż po dojrzewanie łuszczyn.

Aby zaspokoić potrzeby pokarmowe rzepaku zwykle planujemy nawożenie doglebowe oraz dokarmianie dolistne. W dokarmianiu dolistnym szczególnie mikroelementami uwzględniamy fazy krytycznego zapotrzebowania rzepaku na poszczególne mikroelemnty, w przypadku makroelementów dokarmianie dolistne jest narzędziem doraźnego uzupełniania stopnia odżywienia roślin. Planując dokarmianie dolistne teraz jesienią i później wiosną przyszłego roku warto zwrócić uwagę na dolistne nawozy z rodziny NHDelta.

Rodzina azotowych nawozów dolistnych – NHDelta, sformułowana jest w technologii poprawiającej wykorzystanie azotu – NUE. Nawozy z rodziny NHDelta zawierają prekursory grupy aminowej – NH2. Zastosowanie takiej formy azotu silnie wpływa na pobieranie tego składnika przez rośliny oraz jego dalszy metabolizm w roślinie. Prekursory grupy aminowej z nawozów NHDelta są bardzo szybko pobierane przez liście. Są także bardzo szybko wbudowywane w białka, bez zbędnego wydatku energetycznego poświęconego na redukcję azotu azotanowego do formy aminowej, czyli tej, która występuje w aminokwasach i dalej białkach. Dodatkowo nawozy NHDelta pozwalają zachować w roślinie odpowiedni balans dwóch grup hormonów roślinnych auksyn i cytokinin. Balans ten jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i części nadziemnej oraz za prawidłowe kwitnienie i wiązanie nasion. Rodzina nawozów azotowych NHDelta jest szczególnie polecana na stanowiskach słabszych, o nieuregulowanym odczynie, okresowo suchych lub w warunkach okresowych braków wody.

Na polskim rynku dostępne są dwa produkty z rodziny NHDelta: NHDelta Ca (Delta wapniowa) i NHDelta K (Delta potasowa). NHDelta Ca polecana jest dla roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na wapń lub w okresach, kiedy rośliny takie zapotrzebowanie wykazują: niska zawartość wapnia w glebie, kwitnienie, zawiązywanie i wzrost owoców. NHDelta K polecana jest dla roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na potas oraz w momentach, gdy pobieranie potasu z gleby jest ograniczone: susza, wysokie temperatury. W przypadku rzepaku, zależnie od stanowiska i planu nawożenia doglebowego, doraźnie występujących problemów ze stanem odżywienia roślin możemy wykorzystywać w programach dokarmiania dolistnego tylko jedno z dwóch rozwiązań wapniowe lub potasowe lub oba rozwiązania. Opryskiwania rzepaku możemy rozpocząć już jesienią od fazy 4 liści rzepaku, wskazane jest wykonanie w tym czasie dwóch opryskiwań np. NHDelta Ca w dawce 2,5 l/ha, co dwa tygodnie.

Jesienne zabiegi poprawiają ukorzenienie się roślin, podnoszą odporność roślin na chłody i ewentualną suszę. Głównym terminem aplikacji nawozów NHDelta jest wiosna, zabiegi opryskiwania możemy rozpocząć w momencie ruszenia wegetacji wiosennej, później w fazie wzrostu pędu głównego, na początku i w końcu kwitnienia. Dawki np. NH Delta Ca przy wiosennym stosowaniu to 5 l/ha. Wiosenne zabiegi aktywują wzrost i rozwój roślin, nadają rośliną intensywnie zielony kolor, zwiększają powierzchnię asymilacyjną roślin. Pamiętajmy, że nawozy z rodziny NHDelta poza istotnym dla rzepaku szybko działającym azotem uzupełniają, zależnie od rodzaju nawozu, w roślinach poziom ważnego wapnia i potasu, które bilansują wysokie dawki azotu.

NHDelta – więcej niż nawóz azotowy

Dokarmianie dolistne azotem jest stałym elementem produkcji roślinnej. Praktyka ukazuje, że nie ma w tej chwili producenta zbóż, rzepaku czy ogrodnika, który nie stosowałby dolistnie nawozów azotowych. Działanie tak zaaplikowanego azotu jest stosunkowo szybkie i daje doraźną poprawę stanu plantacji.

Produktów zawierających w swoim składzie azot na rynku nawozów dolistnych jest ogrom. Większość firm oferuje produkty nawozowe o zbliżonym składzie, wynika to oczywiście z możliwości produkcyjnych i ogólnie dostępnych na rynku surowców zawierających azot, używanych powszechnie do produkcji dolistnych nawozów azotowych.  Stąd nasuwa się pytanie czy można dolistne nawozy azotowe sformułować tak aby efektywność azotu była wyższa?

Odpowiedzią, na tak postawione pytanie, jest rodzina azotowych nawozów dolistnych – NHDelta, sformułowanych w technologii poprawiającej wykorzystanie azotu – NUE. Nawozy z rodziny NHDelta zawierają prekursory grupy aminowej – NH2. Zastosowanie takiej formy azotu silnie wpływa na pobieranie tego składnika przez rośliny oraz jego dalszy metabolizm w roślinie. Prekursory grupy aminowej z nawozów NHDelta są bardzo szybko pobierane zarówno przez liście jak i korzenie roślin. Są także bardzo szybko wbudowywane w białka, bez zbędnego wydatku energetycznego poświęconego na redukcję azotu azotanowego do formy aminowej, czyli tej, która występuje w aminokwasach i dalej białkach. Dodatkowo nawozy NHDelta pozwalają zachować w roślinie odpowiedni balans dwóch grup hormonów roślinnych auksyn i cytokinin. Balans ten jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i części nadziemnej oraz za prawidłowe kwitnienie, wiązanie nasion i owoców. Nawozy NHDelta są dodatkowo całkowicie bezpieczne dla roślin i w zalecanych dawkach nie powodują fitotoksyczności. Rodzina nawozów azotowych NHDelta jest szczególnie polecana na stanowiskach słabszych, o nieuregulowanym odczynie, okresowo suchych lub w warunkach okresowych braków wody.

Na polskim rynku dostępne są dwa produkty z rodziny NHDelta: NHDelta Ca (Delta wapniowa) i NHDelta K (Delta potasowa). NHDelta Ca polecana jest dla roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na wapń lub w okresach, kiedy rośliny takie zapotrzebowanie wykazują: niska zawartość wapnia w glebie, kwitnienie, zawiązywanie i wzrost owoców. NHDelta K polecana jest dla roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na potas oraz w momentach, gdy pobieranie potasu z gleby jest ograniczone: susza, wysokie temperatury. Zastosowanie NHDelta K nie pogarsza pobierania przez rośliny wapnia i magnezu, jest to szczególnie ważne w przypadku owoców np. jabłek, gdzie bardzo ważny jest odpowiedni stosunek K:Ca. Nawozy z rodziny NHDelta można stosować dolistnie i przez fertygację.

Dzięki technologii NUE, nawozy z rodziny NHDelta:

  • są wyjątkowo szybko pobierane przez liści lub system korzeniowy roślin
  • są wyjątkowo efektywne, rośliny wydatkują minimum energii na wbudowanie azotu w aminokwasy i białka
  • promują wzrost i rozwój systemu korzeniowego
  • pozwalają zachować odpowiedni balans pomiędzy wzrostem generatywnym i wegetatywnym
  • promują kwitnienie, zawiązywanie pąków, nasion i owoców
  • ograniczają wpływ stresów na rośliny, głównie suszy
  • poprawiają jakość plonu, np. zawartość białka w ziarnie, zaolejenie nasion rzepaku
  • pozwalają na ograniczenie dawek doglebowych nawozów azotowych nawet o 20% N.