Ładowanie..

YouTube Youtube
793 797 767 Telephone

MycoTech BIO w doświadczeniach – papryka

Miniony sezon, dla Producentów papryki, z uwagi na: zawirowania ekonomiczne, przebieg warunków atmosferycznych, nasilające się problemy z chorobami i szkodnikami oraz coroczne problemy ze zjawiskiem zmęczenia gleby, nie należał do najłatwiejszych. Oczywiście trudno w jednej chwili wyeliminować wszelkiej maści problemy, które się pojawiają, ale może warto ograniczyć skutki, chociaż niektórych z nich.

Problemem, który nasila z sezonu na sezon jest zmęczenie gleby. Trudno nie zauważyć słabszego wzrostu roślin, szczególnie w początkowej ich fazie wzrostu tuż po posadzeniu oraz oczywiście różnego pochodzenia więdnięcia roślin papryki. Przyczyn zmęczenia gleby jest przynajmniej kilka, możemy je podzielić na dwie wzajemnie powiązane grupy zjawisk:

  • czynniki abiotyczne np.: utrata właściwości fizyko-chemicznych gleby, zasolenie, degradacja struktury gleby, wypłukanie z gleby niektórych składników pokarmowych (Mg, S, B, Mo), nagromadzenie w glebie jonów, które mogą być toksyczne dla systemu korzeniowego i roślin (Mn, Al), spadek zawartości substancji organicznej, powstanie w profilu gleby warstwy nieprzepuszczalnej, zagęszczanie profilu glebowego, spadek lub nadmierny wzrost odczynu gleby
  • czynniki biotyczne np.: brak płodozmianu lub ograniczony (koniunkturalny) płodozmian, spadek bioróżnorodności mikrobiologicznej gleby (ograniczenie liczby i różnorodności tych dobrych dla roślin mikrobów), ustanie lub ograniczenie tempa niektórych procesów biochemicznych zachodzących w glebie, nagromadzenie się w glebie patogenów – sprawców chorób systemu korzeniowego, chorób naczyniowych i chorób podstawy łodygi, nagromadzenie się związków toksycznych dla systemu korzeniowego.

Metody ograniczania skutków zmęczenia gleby są pochodną ich przyczyn i polegają przede wszystkim na doprowadzeniu głównych czynników, które powodują zmęczenie gleby – w danej lokalizacji i na konkretnej glebie – do wartości optymalnej dla: gleby i dla uprawianych w niej roślin. Jednym z elementów przywracania glebie sprawności jest powrót do pożądanej bioróżnorodności mikrobiologicznej. Narzędziem w tym wypadku są preparaty mikrobiologiczne, które jeśli są stosowane w sprawdzony, przemyślany i systematyczny sposób przywracają wspomnianą bioróżnorodność mikrobiologiczną. Przez ostatnie dwa sezony tematem naszych badań i doświadczeń było, między innymi, określenie wpływu biopreparatów, w tym MycoTech BIO, na ograniczenie skutków utraty bioróżnorodności mikrobiologicznej gleb w uprawie papryki. W tym sezonie, podobnie jak w poprzednim 2023,  doświadczenia prowadziliśmy w trzech lokalizacjach, w miejscowości: Dęba, Grabowska Wola i Długie. Stosowanie biopreparatu mikoryzowego MYcoTech BIO rozpoczęliśmy już na etapie produkcji rozsady. Następnie MycoTech BIO stosowaliśmy po posadzeniu i przyjęciu się roślin, w tunelach. W kolejnych zabiegach stosowaliśmy kilka, zależnie od lokalizacji, biopreparaty oparte na PGPR i Trichoderma, których efektywność także ocenialiśmy.

Schemat zastosowania biopreparatów w produkcji papryki:

  1. przygotowanie rozsady: podlewanie MycoTech BIO – 5 ml preparatu w 1 l wody na jedną tacę multiplatu (18/20 otworów)
  2. aplikacja po sadzeniu i przyjęciu się rozsady: podlewanie przez system nawadniania kroplowego MycoTech BIO – 4 l preparatu w 1 hektar
  3. kolejne aplikacje po upływie 3 – 4 tygodni od stosowania MycoTech BIO: podlewanie przez system nawadniania kroplowego różnymi, badanymi preparatami na bazie PGPR i Trichoderma

Przeprowadzone w trakcie trwania doświadczeń obserwacje pozwalają stwierdzić, że:

  • w trakcie trwania produkcji rozsady, zastosowanie biopreparatu mikoryzowego Mycotech BIO:
    • zwiększa masę, zasięg, wielkość systemu korzeniowego sadzonek
    • zmienia architekturę systemu korzeniowego, powoduje powstawanie w strukturze systemu korzeniowego większej liczby drobnych, bocznych, aktywnych fizjologicznie korzeni, które po posadzeniu rozsady szybko kolonizują glebę
    • skraca czas potrzebny do wyprodukowania „gotowej” do sadzenia rozsady
    • ogranicza starzenie się systemu korzeniowego roślin w przypadku przetrzymanej rozsady
  • po posadzeniu rozsady do tuneli MycoTech BIO:
    • ogranicza stres replantacji, rośliny przyjmują się szybciej, szybciej podejmują wzrost wegetatywny i następnie generatywny
    • poprawia, od momentu sadzenia, wykorzystanie wody i składników pokarmowych przez posadzone rośliny
  • w czasie wzrostu i plonowania roślin mikroorganizmy zawarte w MycoTech BIO:
    • pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie składników pokarmowych dostarczonych z nawożeniem przed sadzeniem oraz fertygacją, daje to możliwość ograniczenia nawożenia przed sadzeniem o kilkanaście procent
    • pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie wody z nawadniania
    • ograniczają skutki okresowego braku wody oraz zbyt wysokiej temperatury
    • poprawiają kwitnienie, zawiązanie i wzrost owoców, szczególnie w warunkach niesprzyjających tym procesom
    • ograniczają występowanie suchej zgnilizny wierzchołkowej
    • poprawiają odbudowę struktury gruzełkowatej gleby
    • prowadzą do wyraźnego wzrostu plonowania i poprawy jakości owoców

Pamiętajmy: odbudowa prawidłowego mikrobiomu gleby istotna jest w trakcie procesu doraźnego ograniczania skutków zmęczenia gleby, ale znacznie ważniejsza jest w czasie odbudowy życia mikrobiologicznego gleby po jej odkażaniu. Miejmy na uwadze, że odkażanie gleby jest jednym z najbardziej radykalnych sposobów pozbycia się patogenów glebowych, ale skutkującym również pozbyciem się tych dobrych, wspierających rośliny „mikrobów”, które wymagają długofalowego uzupełniania. W takich warunkach aplikacja mikroorganizmów w postaci biopreparatów, głównie mikoryzowych – MycoTech BIO jest nieodzowna.

SLICK i NURSPRAY w doświadczeniach – papryka

Sezon w naszym największym zagłębiu paprykowym praktycznie już się zakończył. Nie zaliczał się on do łatwych, przyjemnych i bezproblemowych. Warunki atmosferyczne nie rozpieszczały roślin, czasowo pojawiały się fale upałów z bardzo silną operacją słoneczną, co silnie negatywnie wpływało na rośliny. Przegrzane rośliny traciły turgor, słabiej wiązały owoce, zrzucały kwiaty i zawiązki, słabiej rosły, gorzej reagowały na zabiegi agrotechniczne. W połączeniu z przebiegiem warunków atmosferycznych, silnie odczuwały także efekty panującego powszechnie zmęczenia gleby, gorzej i dłużej przyjmowały się po posadzeniu do tuneli, dłużej podejmowały normalny wzrost wegetatywny, trudniej było im się „rozbujać” po posadzeniu. Wydaje się, że nasz paprykowy region zaczynają dotykać także skutki dużej koncentracji produkcji na określonym obszarze. W tym sezonie mieliśmy dość wyraźne symptomy tego zjawiska. W wielu miejscach pojawił się masowo mączniak prawdziwy, problemy ze zwalczaniem mszyc i wciornastków oraz podejrzenia w wystąpienie nowych szkodników papryki.

Dla nas ten sezon był kolejnym sezonem testowania w praktyce naszych, nowych rozwiązań: SLICK – polepszacz glebowy spełniający funkcje adiuwantu do nawadniania, NURSPRAY HC – stymulator odporności na stresy środowiskowe. Zarówno SLICK, jak i NURSPRAY HC są preparatami zaprojektowanymi do rozwiązywania kłopotów wynikających z nieoptymalnego dla roślin przebiegu warunków atmosferycznych, z którymi mamy coraz częściej do czynienia w praktyce np.: upały, przegrzanie roślin, wysokie koszty nawadniania i nawozów do fertygacji.

SLICK w doświadczeniach – Długie 2024

Stosowanie SLICK rozpoczęliśmy w naszych doświadczeniach (odmiana Muriel) już na etapie produkcji rozsady. SLICK został zastosowany w stężeniu 0,3% do nawodnienia substratu torfowego przed napełnieniem nim multiplatów do pikowania. Co zaobserwowaliśmy:

  • szybsze nasycenie substratu wodą na starcie
  • wolniejsze przesychanie torfu w multiplatach po pikowaniu roślin
  • łatwiejszą i szybszą możliwość powtórnego nawodnienia multiplatów po przeschnięciu substratu
  • łatwiejsze odprowadzanie z multiplatów nadmiaru wody po ich przelaniu
  • pozytywny wpływ preparatu na rozwój systemu korzeniowego

Działanie SLICK w rozsadzie papryki w połączeniu z zastosowaniem MycoTech BIO przełożyło się także na szybsze i mniej stresowe przyjęcie się roślin po posadzeniu do tunelu.

Kolejne aplikacje SLICK prowadzone były już w tunelach. Preparat stosowaliśmy na dwóch różnych stanowiskach różniących się warunkami glebowymi, 1. w tunelu postawionym na glebie ciężkiej, zlewnej oraz 2. tunelach na glebie słabszej, piaszczystej. Na glebie piaszczystej zastosowaliśmy SLICK przez zraszacze przed sadzeniem roślin w dawce 3 l/ha, w tunelach na glebie ciężkiej SLICK był zastosowany do pierwszego nawadniania po posadzeniu roślin. Dalej w sezonie SLICK stosowany był systematycznie w łącznej miesięcznej dawce 1 l/ha. Co zaobserwowaliśmy:

  • na glebie ciężkiej, zlewnej
    • znacząco lepszą penetrację wody w głąb profilu glebowego do strefy systemu korzeniowego
    • znaczące ograniczanie rozlewania się wody po powierzchni gleby
    • poprawę stosunków powietrzno-wodnych w glebie, gleba znacznie słabiej zaskorupiała się
  • na glebie piaszczystej
    • łatwiejsze i szybsze nawodnienie całej powierzchni gleby w tuneli, relatywnie mniejszą ilością wody
    • ograniczenie strat wody wynikające z przesiąkania wody poza zasięg systemu korzeniowego
    • stanowczo mniejszą tendencję gleby do przesuszania na skutek parowania wody

Doświadczenia przeprowadzone w sezonie 2024 wyraźnie wskazują, że systematyczne stosowanie SLICK niezależnie od typu gleby zwiększa efektywność stosowanej w nawadnianiu wody pozwala zaoszczędzić czas, wodę i nawozy przeznaczone do fertygacji.

NURSPRAY HC w doświadczeniach – Długie i Grabowska Wola 2024

Zastosowanie NURSPRAY HC w doświadczeniach (odmiana Muriel) rozpoczęliśmy już na etapie produkcji rozsady. Opryskiwanie roślin wykonaliśmy tydzień przed planowanym wysadzaniem roślin do tuneli. Kolejne zabiegi NURSPRAY HC wykonywaliśmy systematycznie: od fazy początku zawiązywania owoców, co około 30 dni. Łącznie po posadzeniu wykonaliśmy 3 opryskiwania stymulatorem NURSPRAY HC. Co zaobserwowaliśmy:

  • większą odporność traktowanej rozsady na więdnięcie powodowane wysoką temperaturą w mnożarce
  • znacząco mniejszy stres replantacji roślin traktowanych występujący po posadzeniu do tuneli
  • szybsze i efektywniejsze przyjęcie się sadzonych roślin
  • szybsze podjęcie wzrostu wegetatywnego po posadzeniu
  • lepsze kwitnienie i wiązanie owoców w warunkach wysokich temperatur
  • znacząco mniejszą liczbę zrzucanych przez rośliny zawiązków
  • lepsze wiązanie owoców w środkowych i górnych partiach roślin
  • większą odporność roślin na mączniaka prawdziwego

Doświadczenia z zastosowaniem stymulatora odporności NURSPRAY HC z sezonu 2024, potwierdzają nasze obserwacje i wyniki doświadczeń prowadzonych w sezonie 2023. Systematyczne stosowanie NURSPRAY HC wpiera rośliny w walce ze stresami środowiskowymi: ograniczony dostęp do wody, przegrzanie, nadmierne promieniowanie słoneczne. Nasze obserwacje wyraźnie wskazują także na to, że działanie NURSPRAY HC wykazuje silny efekt synergii ze stosowaniem grzybów mikoryzowych – MycoTech BIO. Łączne stosowanie tych dwóch rozwiązań – opryskiwanie NURSPRAY HC i podlewanie rozsady i roślin na miejscu stałym MycoTech BIO dawało zauważalnie większe korzyści. Może to wynikać jak się wydaje z różnych i uzupełniających się mechanizmów oddziaływania na rośliny cząsteczek sygnałowych NURSPRAY HC oraz grzybów mikoryzowych MycoTech BIO.