Seler korzeniowy, podobnie jak naciowy pochodzi od selera błotnego, spotykanego w Europie, północnej Afryce, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej. Seler jest używany jako roślina przyprawowa. Wartość odżywcza wiąże się głownie z wysoką zawartością soli mineralnych, zwłaszcza wapnia, fosforu i żelaza. Olejki eteryczne zawarte w korzeniu pobudzają trawienie i zwiększają apetyt.
Wymagania dla uprawy selera
Seler korzeniowy w Polsce uprawiany jest wyłącznie z rozsady. Optymalna temperatura wschodów to 22-24OC. Rozsada wymaga pikowania. Do gruntu seler sadzi się w drugiej połowie maja do początku czerwca, po nastaniu cieplejszej pogody. Rośliny sadzi się w rozstawie 30-50 x 20-30 cm. Należy sadzić na głębokość nie większą niż rosły w tunelu.
Odpowiednia gleba do uprawy selera
Najodpowiedniejsze pod uprawę selera są gleby o dobrej strukturze, zasobne w wodę i składniki pokarmowe. Nieodpowiednie są gleby lekkie, piaszczyste, które słabo zatrzymują wodę oraz ciężkie, zaskorupiające się. Optymalne pH powinno wynosić 6,5-7,5. Przed rozpoczęciem uprawy selera, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża do uprawy. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu selera.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej informacji dotyczących uprawy selera, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo, które z pewnością pomogą Wam w uprawie selera. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy krzewu selera.