Rzepak to roślina oleista. W Polsce uprawia się głównie odmiany ozime, odmiany jare mają dużo mniejsze znaczenie gospodarcze. Co ciekawe powierzchnia uprawy rzepaku ciągle wzrasta. Nasiona rzepaku wykorzystywane są do produkcji oleju konsumpcyjnego, energetycznego oraz technicznego. Wysoką wartość posiada także śruta rzepakowa będąca produktem ubocznym ekstrakcji rzepaku i może być stosowana jako pasza dla zwierząt. Nasiona są małe więc powinny być wysiewane na płytko, na głębokość 2-3 cm.
Wymagania glebowe dla rzepaku
Rzepak wymaga gleb zasobnych, znajdujących się w wysokiej kulturze, klasy bonitacyjnej I-IVb. Należy on do grupy roślin źle znoszących kwaśny odczyn gleby i najlepiej rośnie na glebach o pH powyżej 6. Ma duże wymagania wodne, zwłaszcza na wiosnę. Nie posiada natomiast szczególnych wymagań termicznych jednak bez okrywy śnieżnej znosi spadki temperatur tylko do -18OC.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej informacji dotyczących uprawy rzepaku, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo, które z pewnością pomogą Wam w uprawie rzepaku. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas siewu i uprawy rzepaku.