Jadalną częścią ogórka są zielone, niedojrzałe owoce. Jego duża popularność wynika z walorów smakowych oraz dietetycznych. W 100 g świeżej masy owoce zawierają 96-97% wody. Wpływa korzystnie na proces trawienia, działa odkwaszająco na organizm.
Wymagania przy uprawie ogórków
Ogórki gruntowe potrzebują ciepłego, słonecznego, wilgotnego i osłoniętego od wiatru miejsca. Optymalna temperatura wzrostu to 20-25OC. Ogórek jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury, długotrwałe chłody w okolicach 4-6OC powodują nawet śmierć roślin. Gleba do ogórków powinna być próchniczna i przepuszczalna. Odpowiedni odczyn gleby dla ogórka wynosi 6,5-7,0. Ze względu na płytki system korzeniowy, ogórek wrażliwy jest na brak wody zarówno w glebie, jak i w powietrzu. Jej niedobór powoduje opadanie zawiązków.
Kiedy najlepiej jest siać ogórki?
Ogórek uprawia się z siewu nasion wprost na pole lub z rozsady przygotowanej w szklarni/inspekcie. Przy uprawie z siewu bezpośredniego nasiona wysiewa się ok 10-20 maja gdy średnia temperatura dzienna wynosi ok. 15-16OC. Często ogrodnicy w celu przedłużenia okresu zbiorów wysiewają nasiona w kilku terminach, aż do połowy czerwca. Uprawę z rozsady stosuje się na małych plantacjach lub gdy zamierza się przyspieszyć zbiór.
Dowiedz się więcej – zobacz nasze materiały!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o uprawie ogórków, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy ogórków.