Marchew występuje w stanie dziki w Europie i Azji. Najstarsze formy uprawne miały korzenie w kolorze fioletowym i żółtym. Najcenniejszym składnikiem marchwi są karoteny stanowiące źródło witaminy A. Spośród składników mineralnych wysoka jest zawartość wapnia.
Wymagania przy uprawie marchwi
Marchew potrzebuje gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych, żyznych, średnio wilgotnych, o pH 6,0–6,5 i małej zawartości azotu. Warzywo najlepiej uprawiać w drugim roku po zastosowaniu obornika. Marchew jest rośliną klimatu umiarkowanego – optymalna temperatura uprawy wynosi 15–20 stopni. Przy zbyt niskiej temperaturze, korzenie marchwi stają się wydłużone i cienkie, zaś przy zbyt wysokiej temperaturze – są znacznie krótsze i grube. Przy nierównomiernym zaopatrzeniu w wodę, zwłaszcza gdy obfite opady następują po okresie suszy, korzenie marchwi masowo pękają. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne, gdyż wówczas jej korzenie charakteryzować się będą wysoką zawartością karotenu i cukrów.
Kiedy siać marchew?
Termin siewu zależy od sposobu użytkowania i planowanego terminu zbioru. Najwcześniej (koniec marca) wysiewa się na zbiór pęczkowy. W kwietniu wysiewa się marchew na użytkowanie letnie i jesienne. Późne odmiany do przechowywania zimą wysiewa się w końcu kwietnia i w maju. Wysiew do gruntu jest wskazany dopiero gdy gleba ogrzeje się do 7°C. Nasiona wysiewamy na głębokości od 1 do 3 cm, zależnie od rodzaju i wilgotności gleby. Rosnąca roślina wymaga regularnego podlewania, odchwaszczania i spulchniania gleby pomiędzy rzędami.
Dowiedz się więcej – zobacz nasze materiały!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o uprawie marchwi, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo, które z pewnością będą pomocne. Nasi eksperci doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy marchwi.