Jabłoń należy do najczęściej uprawianych w naszym kraju drzew owocowych. Dostępne są liczne odmiany, które wyróżniają się przede wszystkim smakiem, zastosowaniem oraz porą dojrzewania. Podstawowym kryterium wyboru odmiany jest termin plonowania. Jeśli zależy nam na wczesnych odmianach to plon uzyskamy już pod koniec lipca – Geneva Erly. W przypadku odmian średnio-wczesnych – w sierpniu (Kasia, Paulared), natomiast bardzo późne plony zbierzemy we wrześniu – październiku – Gala, Szampion, Rubin, Ligol, Jonagold, Idared. Jabłka to nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe owoce. Są bogatym źródłem witamin z grupy B, C, E, K, beta karotenu i błonnika pokarmowego.
Wymagania przy uprawie jabłek
Jabłonie dobrze rosną w glebach o przeciętnej żyzności, zaliczanych do III I IV klasy bonitacyjnej. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny – pH od 6,0 do 6,7. W naszych warunkach klimatycznych podlewanie jabłoni ma bardzo duży wpływ na siłę wzrostu, plonowanie oraz kondycję drzew. Przerzedzanie związków to bardzo ważny zabieg dla jakości produkowanych jabłek. Ręcznie można go wykonać już w czasie kwitnienia, najpóźniej do chwili, gdy związki osiągną wielkość orzecha włoskiego. W trakcie zabiegu należy usunąć najpierw zawiązki uszkodzone, słabe, zniekształcone. Należy pozostawić zawiązki wyrównane i silne, w odległości co 10-20 centymetrów od siebie.
Jak chronić jabłonie przed przymrozkami wiosennymi?
Przymrozki wiosenne mogą zniszczyć i uszkodzić drzewka, co może spowodować, że przestaną one owocować. Deszczowanie roślin w okresie występowania przymrozków może zapobiegać uszkodzeniu kwiatów, nawet przy spadku temperatury do -5°C.
Dowiedz się więcej – zobacz nasze materiały!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat uprawy jabłoni, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo, które z pewnością pomogą Wam w uprawie jabłek. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy jabłoni.