Burak to warzywo dwuletnie, które ma duże znaczenie gospodarcze. Prócz walorów smakowych, buraki odznaczają się wysoką zawartością witamin, składników mineralnych i innych ważnych składników, takich jak: związki wapnia, potasu, magnezu i sodu. Buraki ponadto zawierają żelazo, miedź, karoteny, witaminy z grupy B oraz niewielką ilość witaminy C.
Wymagania przy uprawie buraków
Burak to warzywo, które nie lubi nadmiernego zakwaszenia, dlatego gleba przeznaczona pod jego uprawę powinna mieć pH wynoszące 6,7-7. Dobrze rośnie w warunkach naszego kraju. Do wykiełkowania potrzebują minimum 8°C temperatury gleby. Siewki są wrażliwe na przymrozki, a długo utrzymujące się chłody poniżej 10°C powodują wybijanie w pośpiechy. Optymalną temperaturą do wzrostu jest 15–18°C.
Idealne miejsce do sadzenia buraków
Nasiona buraków wysiewa się od początku kwietnia do połowy czerwca. Okres wzrostu trwa około 3 miesiące. Burak ćwikłowy najlepiej rośnie w nasłonecznionych i przewiewnych miejscach. Należy pamiętać o tym, że buraki nie lubi ciężkiej i mokrej gleby. W takich warunkach buraki mogą być narażone na różnego rodzaju choroby grzybowe. Wybierając odpowiednie miejsce do sadzenia buraków należy zwrócić na to szczególną uwagę.
Dowiedz się więcej – zobacz nasze materiały!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat uprawy buraków, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo, które z pewnością pomogą Wam w uprawie buraków ćwikłowych. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy buraków.