Wieloletnia uprawa tych samych gatunków lub gatunków blisko spokrewnionych na tym samym stanowisku, potencjalnie może doprowadzić do powstania zjawiska zmęczenia gleby, skutkującego zwykle występowania przynajmniej kilku chorób odglebowych. Zjawisko to jest powszechne i dotyka regiony warzywnicze, gdzie uprawiane są np. papryka, pomidory czy ogórki pod osłonami. Zmęczenie gleby i nagromadzenie w niej sprawców chorób odglebowych nie jest też obce w uprawach jagodowych np. truskawce, malinie czy także w uprawach sadowniczych.
Wspólną cechą chorób powodowanych przez patogeny odglebowe jest to, że skuteczne ich zwalczanie, gdy pojawiają się objawy chorobowe, praktycznie nie jest możliwe. Jeżeli nasilenie występowania chorób odglebowych istotnie wpływa na ekonomiczną opłacalność produkcji na danym polu, niestety powinniśmy rozważyć przerwę w uprawie danego gatunku lub bardziej radykalne rozwiązania włącznie z odkażaniem gleby, które silnie oddziałuje na mikroflorę gleby w tym tą pożyteczną i w wielu przypadkach jest jedyną i ostateczną formą walki z zagrożeniami ze strony patogenów odglebowych. Zabieg chemicznego odkażania możemy wykonać samodzielnie, ale warto także rozważyć zlecenie go wyspecjalizowanej firmie. Niemniej czy wykonujemy odkażanie samodzielnie czy przygotowujemy pole pod odkażanie dla wyspecjalizowanej firmy pamiętajmy, że skuteczność zabiegu zależy między innymi od kilku ważnych czynników:
- wilgotności gleby, która powinna wynosić około 60% pojemności wodnej, przez 8-14 dni przed zabiegiem
- głębokości, na którą wnosimy preparat, przy sprawcach „uwiądów” oraz chorób systemu korzeniowego przynajmniej 30 cm
- temperatury gleby, powinna być wyższa niż 10°C
- dawki preparatu
- przykrycia traktowanej powierzchni folią gazoszczelną
Na krótko przed zabiegiem ani bezpośrednio po zabiegu nie nawozić gleby obornikiem oraz nie stosować torfu i wapna palonego.
Bardzo istotnym czynnikiem warunkujących wysoką skuteczność odkażania gleby, w przypadku występowania tak zwanych „uwiądów” jest wspomniana powyżej wilgotność gleby, utrzymywana przez odpowiedni czas oraz głębokość aplikacji preparatów. Utrzymanie kluczowej dla skuteczności wilgotności gleby możemy poprawić stosując do nawadniania nasz nowy adiuwant doglebowy SLICK. SLICK poprawia penetrację wody w glebie, zwiększa retencję (zatrzymanie) wody w glebie oraz ogranicza parowanie wody z gleby, co potencjalnie wspomaga działanie fumigantów.
Aplikacja SLICK w czasie przygotowywania gleby do dezynfekcji:
- stosować w przygotowaniu podłoża do dezynfekcji w dawce od 2 do 3 l/ha przez systemy nawadniania kropelkowego, a najlepiej zraszacze
- w terminie, na co najmniej 7 dni przed stosowanie fumigacji
- gleba musi osiągnąć maksymalną polową pojemność wodną
- zabieg powtórzyć w dawce 1 l/ha po 20 dniach w sytuacjach, w których może to być konieczne