Brokuły i kalafiory z sezonu letniego są już dostępne. Niedługo zaczyna się okres sadzenia tych, które będą towarzyszyć nam jesienią. Plantatorzy przygotowujący rozsadę, mają jeszcze czas, aby poprawić jakość swoich sadzonek, np. wesprzeć rozwój systemu korzeniowego lub ograniczyć stres replantacji. Z jakich rozwiązań warto korzystać w szczególności?
BLACKJAK – poprawa wzrostu korzeni
Popularny oraz ceniony przez plantatorów BLACKJAK to pewne rozwiązanie w trakcie upraw brokułów i kalafiorów. Pomaga on w rozrastaniu się systemu korzeniowego warzywa, w efekcie czego, siewki wytwarzają więcej drobnych korzeni. Kwasy humusowe i mikronizowany leonardyt, zawarte w BLACKJAK, ułatwiają pobieranie składników pokarmowych przez korzenie oraz chronią składniki pokarmowe przed wypłukaniem z substratu, w którym rośnie rozsada. Środek ten ogranicza również stres związany z sadzeniem roślin na miejsce stałe. BLACKJAK skutecznie wzmacnia w roślinie także cały szereg procesów fizjologicznych, będących następstwem uruchomienia odpowiednich genów oraz związanych z nimi procesów, odpowiedzialnych m.in. za:
⦁ gospodarkę hormonalną, podziały i wydłużanie się komórek
⦁ oddychanie, syntezę ATP (procesy kumulacji i wykorzystania energii)
⦁ metabolizm azotu
⦁ szlaki sygnałowe odpowiedzi na warunki stresowe
⦁ pobieranie i transport fosforu w roślinie.
VAPORGARD – ograniczenie transpiracji
VAPORGARD jest rozwiązaniem, po które z całą pewnością warto sięgnąć w uprawie brokułów i kalafiorów. Służy on do ograniczenia transpiracji rozsad warzyw po posadzeniu ich w polu. Zabieg tym adiuwantem należy wykonywać opryskiwaczem plecakowym. Wówczas powinno się opryskiwać rozsadę dokładnie przed wysadzeniem na miejsce stałe. Zalecane stężenie preparatu to 1-2% – w zależności od spodziewanych warunków po wysadzeniu. VAPORGARD skutecznie ogranicza transpirację – parowanie wody z roślin nawet o 20%. Dzięki czemu sadzonki lepiej się przyjmują. W efekcie plantatorzy zyskują co najmniej kilka dni dodatkowego okresu wegetacji roślin, co przekłada się na większy plon.
Jak dbać o rośliny kalafiorów i brokułów po zawiązaniu róż?
Jeżeli zależy nam na:
⦁ utrzymaniu zwartości róży,
⦁ opóźnieniu żółknięcia i niechcianego zakwitania,
⦁ utrzymaniu trwałości pozbiorczej,
⦁ wielkości róży, związanej z wydłużeniem okresu wegetacji,
to powinniśmy zastosować kolejne narzędzie dostarczane przez Bioagris – nawóz XSTRESS. W przypadku brokułów letnich i jesiennych warto używać dawki 1,5 l/ha. Powinno wykonać się zabieg w momencie, gdy róże osiągną średnicę 5-6 cm. W brokułach letnich możemy powtórzyć czynność w dawce 1 l/ha już po kilku dniach. Natomiast w przypadku brokułów jesiennych – zależnie od warunków atmosferycznych – wykonujemy zabieg co 7-10 dni. W kalafiorach pierwszy zabieg wykonuje się wtedy, gdy róże osiągną średnicę 7 cm. W przypadku kalafiorów, w zależności od warunków atmosferycznych, czynność należy powtórzyć po 7-10 dniach w dawce 1 l/ha.
PROETECTOR – adiuwant wielofunkcyjny
W produkcji brokułów i kalafiorów swoje zastosowanie ma jeden z naszych wielofunkcyjnych środków – PROTECTOR. Poza samym pozytywnym wpływem na skuteczność ochrony roślin, ogranicza on również występowanie gnicia róż, powodowanego przez chorobotwórcze bakterie. PROTECTOR naprawia i odwarza występującą naturalnie na roślinach brokułów i kalafiorów warstwę woskową, zapobiegającą zatrzymywaniu się wody na różach. Mniej wody oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia bakterioz.
Jeżeli chcesz, żeby Twoje brokuły i kalafiory odznaczały się wysoką jakością oraz dłużej wyglądały świeżo, postaw na produkty naturalnego pochodzenia, które z łatwością Ci w tym pomogą!