Komunikat I b z dnia 1 kwietnia 2015
- Aktualny przebieg wegetacji i stan przezimowania roślin
Wojtkowo łagodna zima, bez gwałtownych i znacznych spadków temperatury, zdecydowała o relatywnie dobrym stanie przezimowania roślin.
Obecnie nie ma sygnałów od Plantatorów truskawek o jakichkolwiek uszkodzeniach mrozowych roślin.
Niestety, bieżąca sytuacja pogodowa charakteryzująca się brakiem stabilizacji temperaturowej, również niesie ryzyko powstania uszkodzeń. Przykładowo w nocy z 22 na 23 marca w okolicy Lublina, przy gruncie temperatura spadła do – 10,7º C, a w centralnej Polsce do – 4,6 º C (fot. 1). Niestety, prognozy długoterminowe na nadchodzące dni nie przewidują stabilizacji temperaturowej i wskazują na ryzyko pojawienia się nocami spadków temperatury wraz z lokalnymi przymrozkami.
Z tego powodu, plantacje okryte białą agrowłókniną powinny pozostać pod okrywą do momentu ustabilizowania się temperatury.
Ze względu na mało ustabilizowaną sytuację pogodową w skali całego kraju obserwuje się bardzo silne zróżnicowanie tempa wegetacji truskawki. Najlepiej rozwinięte są rośliny w południowo-zachodnich rejonach naszego kraju, na których wegetacja z reguły rusza najwcześniej.
W Polsce centralnej i wschodniej, tempo wegetacji jest silnie uzależnione od rodzaju gleby oraz nasłonecznienia stanowiska: na glebach lżejszych i stanowiskach nasłonecznionych wegetacja już ruszyła (fot. 2) podczas gdy na glebach ciężkich dopiero rusza (fot. 3).
Fot. 1. Nocne przymrozki wciąż stanowią ryzyko powstania uszkodzeń na truskawkach.
Fot. 2. Tempo wegetacji na plantacjach jest silnie uzależnione od rejonu, rodzaju gleby i nasłonecznienia stanowiska.
Fot. 3. We wschodnich rejonach Polski na glebach cięższych wegetacja dopiero się rozpoczyna.
- Aktualne zabiegi uprawowe na plantacjach
W obecnej fazie wegetacji należy położyć szczególny nacisk na odchwaszczanie plantacji, gdyż zaniedbania na tym etapie będą skutkowały bardzo silną presją ze strony chwastów przez cały nadchodzący sezon (Fot. 4).
Podkreślić należy, iż najskuteczniejszą i najefektywniejszą metodą walki z zachwaszczeniem na plantacjach gruntowych truskawki, jest odchwaszczanie mechaniczne (fot. 5). Stosowanie herbicydów zawsze stwarza ryzyko uszkodzeń roślin. Zagadnienie to zostanie dokładnie omówiony w kolejnym komunikacie.
Fot. 4. Wczesną wiosną należy zadbać o dokładne odchwaszczanie plantacji.
Fot. 5. Mechaniczne usuwanie chwastów jest najbezpieczniejszą metodą eliminacji zachwaszczenia na plantacjach truskawek.
- Wiosenne nawożenie posypowe
Osoby dysponujące aktualnymi wynikami analizy chemicznej gleby otrzymują sprecyzowane zalecenia nawożenia posypowego. Pozostali Plantatorzy zmuszeni są do stosowania zaleceń orientacyjnych, które zawsze są obarczone ryzykiem niedoszacowania lub przenawożenia. Rozwiązaniem niwelującym w pewnym stopniu brak wiedzy o aktualnej zasobności gleby jest wysiew dobrze zbilansowanego nawozu wieloskładnikowego.
- Proponowane konfiguracje doglebowego nawożenia wiosennego
Wariant I: Eurofertil 33 N Pro 300 kg na ha – szczególnie polecane na plantacje, na których istnieje ryzyko niskiej zasobności w fosfor i mikroelementy. Alternatywnie można zastosować YaraMila Complex 200 kg na ha, albo Polimag S 10-8-15 (200 kg na ha)
Wariant II: Yaraliva Tropicote 150 kg na ha + KaliSOP siarczanu potasu 100 kg na ha– na plantacjach na których istnieje ryzyko deficytu wapnia. Przy stosowaniu tego rozwiązania saletrę wapniową (Yaraliva Tropicote) należy wysiać oddzielnie z 1-2 dniowym odstępem przed siarczanem potasu.
Nawozy zawierające azot należy wysiać dopiero po pełnym ruszeniu wegetacji, co poprawi wykorzystanie składnika przez rośliny.
W początkowym okresie wzrostu i rozwoju, truskawki korzystają głównie z substancji zapasowych zgromadzonych jesienią w szyjce korzeniowej. Przedłużające się chłody sprawiają, iż system korzeniowy roślin jest mało efektywny w pobieraniu składników pokarmowych, co wraz z intensywnymi opadami deszczu niepotrzebnie zwiększa ryzyko wypłukania azotu poza zasięg korzeni roślin.
- Zabiegi biostymulacji i nawożenia dolistnego
Ze względu na panujące obecnie i prognozowane warunki pogodowe nie zaleca się wykonywania intensywnych zabiegów pobudzających wegetację. Jako wzmocnienie odporności roślin na spadki temperatury, można profilaktycznie wykonać zabieg z dodatkiem preparatu Asahi SL w dawce 0,5 litra na ha. Jeżeli w najbliższych dniach miałyby miejsce duże spadki temperatury niosące ryzyko wystąpienia uszkodzeń na roślinach, to po ich ustąpieniu należy wykonać zabieg biostymulujący:
TerraSorb Complex 1 litr na ha
Zabieg niwelujący skutki przechłodzenia roślin należy wykonać jak najszybciej, po unormowaniu się temperatur i powrocie roślin do funkcjonowania fizjologicznego, czyli gdy temperatura powietrza wzrośnie do ok. 7 ºC.
Dr inż. Zbigniew Jarosz
Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie