Nawożenie przed wysadzeniem rozsady
Przed przystąpieniem do sadzenia rozsady należy wykonać nawożenie podstawowe. Takie nawożenie może być ustalone w dwojaki sposób.
Pierwszy – najczęściej stosowany przez producentów to nawożenie na oko. Sypiemy nawozy tak jak mówi literatura lub tak jak było realizowane przed laty. Jest to sposób niedokładny i niestety nie pokrywający zwykle zapotrzebowania roślin na konkretne składniki pokarmowe. Część jest dostarczana w nadmiarze, a innych może być zbyt mało.
Drugi – najlepszy sposób, aby w miarę prawidłowo określić ilość konkretnych składników pokarmowych które trzeba dostarczyć dla danej uprawy jest wykonanie analizy chemiczno rolniczej gleby. Glebę do analizy pobieramy z pola równego pod względem glebowym, najlepiej aby to była niezbyt duża powierzchnia gleby ( 1-2 ha). Z takiej powierzchni z warstwy ornej pobieramy około 20-30 prób zbiorczych najlepiej laską Egnera. Następnie mieszamy je w czystym pojemniku do którego zostały pobrane i pobieramy z tego około 0,5 kg. Naszą próbę należy umieścić w foliowym worku, a na wierzchu nakleić kartką z oznaczeniami, które przy większej ilości prób należy też sobie zapisać w notatniku. Po wykonaniu analizy należy zwrócić się do specjalisty o opracowanie wyników i ustalenie dawek nawozów. Bardzo istotne jest, żeby przy przekazywaniu prób do analizy poprosić o wykonanie analizy ogrodniczej. Od analiz na potrzeby roślin rolniczych różni się ona tym, że wyniki podawane są w mg na litr podłoża, a nie na 100 g powietrznie suchej gleby. Z tego też powodu glebę pobraną umieszczamy w worku foliowym, a nie w tekturowym pudełku. Dodatkowo w analizach ogrodniczych oznacza się azot amonowy i azotanowy, chlorki i zasolenie, a pH oznacza się w wodzie destylowanej a nie w roztworze KCL.