Komunikat XIII z dnia 21.05.2015
Skórzasta zgnilizna truskawki
Fot. 1 Owoce truskawki z objawami szarej pleśni i skórzastej zgnilizny truskawki.
Okres kwitnienia i wzrostu zawiązków, to także konieczność zwalczania skórzastej zgnilizny owoców (Phytophthora cactorum). Szczególnie dużą podatność na porażenie wykazuje odmiana Honeoye, ale w lata sprzyjające rozwojowi patogenu także owoce odmian Senga Sengana, Kent, Florence, Onebor (Marmolada) i Roxana mogą zostać porażone. Dlatego też, w warunkach wysokiej wilgotności należy tak dobierać fungicydy do ochrony kwiatów, a potem owoców, aby zabezpieczyć je również przed tym patogenem.
Dobrą skutecznością w ograniczaniu skórzastej zgnilizny owoców charakteryzują się środki zawierające:
– tiuram Pomarsol Forte 80 WG 4kg/ha, Thiram Granuflo 80 WG 4 kg/ha,
– stobiluryny Luna Sensation 500 SC 0,8 l/ha, Signum 33 WG 1,8 kg/ha,
– anilinopirymidyny Switch 62,5 WG 1 kg/ha, Frupica 440 SC 0,7 l/ha.
W warunkach dużego zagrożenia chorobowego, do 1-2 zabiegów warto dodać nawozy fosforynowe, które wykazują właściwości wzmacniające skuteczność środków chemicznych z jednej strony, a z drugiej niszczące w stosunku do lęgniowców (Phytophthora spp. Pythium spp.). Ważne jest także ściółkowanie plantacji, które chroni przed kontaktem owoców z glebą, a tym samym z porażeniem.
Fot. 2 i 3 Owoce odmiany Honeoye z objawami skórzastej zgnilizny truskawki.
Fot. 4 Zgnilizna korony truskawki.
Patogen P. cactorum może także ujawnić się w formie zgnilizny korony truskawki, powodując zamieranie roślin, które w ubiegłym roku obserwowano m.in. na odmianach Marmolada, Albion, Malwina, Elegance, Florence zwłaszcza na plantacjach z glebą ciężką i mokrą. Preparaty stosowane na plantacjach truskawki nie wykazują działania ograniczającego występowanie zgnilizny korony truskawki. Jedyną możliwością zapobiegania tej chorobie jest sadzenie zdrowych roślin, odkażanie podłoża lub uprawa na podniesionych zagonach.
Zgnilizna korony truskawki często uwidacznia się w okresie kwitnienia, w postaci gwałtownego więdnięcia roślin. Typowe objawy chorobowe obserwuje się na przekroju podłużnym korony (skróconej łodygi) w postaci brązowo-czerwonej, często paskowanej zgnilizny. Jesienią zgnilizna staje się sucha i skorkowaciała. Nie zawsze porażenie roślin prowadzi do ich zamierania. W okresach suchej, upalnej pogody obserwuje się zahamowanie rozwoju procesu chorobowego i pozorne wyzdrowienie roślin. Preparaty stosowane przeciwko szarej pleśni nie wykazują działania ograniczającego zgniliznę korony truskawki. Właściwości takie mają fungicydy zawierające substancje aktywne fosetyl glinu i metalaksyl, które niestety nie są zarejestrowane do stosowania w uprawie truskawek w Polsce. Jedyną możliwością ograniczenia tej choroby jest odkażanie podłoża lub uprawa odmian odpornych na stanowiskach, na których patogen może występować (gleby ciężkie, mokre).
Fot. 5 Zamieranie roślin w okresie kwitnienia.
Fot. 6 Brunatno-czerwona zgnilizna na przekroju korony spowodowane porażeniem korony przez P. cactorum.
Dr hab. Beata Meszka, prof. nadz.
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach