Komunikat II z dnia 9 kwietnia 2015
Ochrona truskawek przed chorobami sezon 2015
Warunki atmosferyczne w sezonie 2014 sprzyjały rozwojowi i rozprzestrzenianiu się wielu patogenicznych grzybów na plantacjach truskawek. Łagodna zima z kilkoma zaledwie dniami, w których zanotowano miejscami spadki temperatury do -15oC pozwoliła z kolei na dobre ich przezimowanie.
Trzeba liczyć się więc z tym, że źródło infekcji takich patogenów jak: Sphaerotheca macularis sprawca mączniaka prawdziwego, Mycosphaerella fragariae (biała plamistość liści truskawki) iBotrytis cinerea sprawcy szarej pleśni truskawek, może być w bieżącym sezonie duże.
Fot 1. Odmiana Jive 7 kwietnia 2015 w okolicach Łasku. Ubiegłoroczne liście zostały trwale usunięte z plantacji. Rośliny zaś wytwarzają nowe liście, warto zadbać o ich kondycję i zdrowotność.
Konieczne będzie dokładne oczyszczenie roślin z ubiegłorocznych, zaschniętych liści, które są podłożem do zimowania i ich rozwoju. Zabieg taki umożliwia także lepsze przewietrzanie plantacji, a co za tym idzie mniej korzystne warunki dla rozwoju wymienionych grzybów.
Kwiecień to także dobry czas, aby na polach przeznaczonych pod założenie nowych nasadzeń truskawek wykonać odkażanie gleby, zwłaszcza na stanowiskach, na których wcześniej obserwowano wypady roślin z powodu wertycyliozy lub zgnilizny korony truskawki. Odkażanie można przeprowadzać z wykorzystaniem dwóch fumigantów Basamid 97 GR i Nemasol 510 SL. Wykazują one bardzo dobrą skuteczność w ograniczaniu patogenów glebowych z rodzaju Verticillium, Phytophthora, Rhizoctonia, Fusarium, a tym samym zmniejszają nasilenie chorób przez nie powodowanych. Ograniczają istotnie zachwaszczenie plantacji, a także poprawiają wzrost roślin i ich plonowanie. Dobre wyniki w ograniczaniu wertycyliozy uzyskiwano także po zastosowaniu jako przedplonu gorczycy białej lub sarepskiej.
Fot 2. Ubiegłoroczne liście silnie porażone przez grzyb M. fragariae sprawcę białej plamistości liści, mogą stanowić duże zagrożenie dla nowych liści wytworzonych w tym sezonie.
Wraz z ruszeniem wegetacji konieczne będą lustracje pod kątem występowania głównie mączniaka prawdziwego truskawki, ale także białej i czerwonej plamistości liści truskawki, które pozwolą na podjęcie właściwej decyzji o ewentualnym zabiegu, gdyż nie na wszystkich plantacjach zabieg przed kwitnieniem będzie konieczny. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że w niektórych rejonach obserwuje się lekkie przemarznięcia roślin, trzeba liczyć się z tym, że mączniak prawdziwy truskawki na takich osłabionych roślinach może się pojawić już wczesną wiosną.
W ubiegłym roku w dużym nasileniu wystąpiła także szara pleśń truskawek. Gnicie owoców obserwowano nie tylko na odmianach podatnych, takich jak Senga Sengana czy Marmolada, ale również na mniej podatnych, jak: Kent, Elsanta, Honeoye, Florence i Roxana. Na plantacjach w rejonie Polski centralnej mimo intensywnie prowadzonej ochrony chemicznej porażonych było nawet 50–70 owoców. Prognozuje się więc, że źródło infekcji dla roślin truskawek jest bardzo duże, a w związku z tym istnieje duże ryzyko nasilenia choroby zwłaszcza jeśli będą sprzyjające warunki pogodowe (wysoka wilgotność względna powietrza lub opady deszczu i temperatura powyżej 15oC, optimum dla infekcji 18-25oC) w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców.
Zagrożenie chorobowe zwiększają błędy agrotechniczne popełniane przez producentów:
- nadmierne zagęszczenie plantacji,
- zbyt obfite nawożenie azotowe, szczególnie przenawożenie jonami NH4,
- zachwaszczenie,
- brak ściółkowania,
- porażone owoce i martwe części roślin (głównie stare liście truskawki) pozostawione na plantacji.
W warunkach intensywnych opadów deszczu tuż przed i podczas zbiorów, problemem może być także skórzasta zgnilizna owoców truskawki. Choroba powoduje wówczas masowe gnicie owoców i często całkowitą stratę plonu już w ciągu kilku dni po obfitych opadach.
Dr hab. Beata Meszka
(prof. nadzw. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach)