Informacjie od partnera Grupy Truskawkowej firmy Bayer.
Na kwitnących plantacjach nadal stwierdzamy obecność chrząszcza kwieciaka malinowca. W uzasadnionych przypadkach należy wykonać zabieg zwalczający dorosłe osobniki. W przypadku zastosowania DECIS MEGA 50 EW należy przestrzegać okresu prewencji (przy dawce równej lub wyższej niż 0,2 l/ha prewencja wynosi 24 godziny). Do ochrony można również zastosować jeden z zarejestrowanych w uprawie truskawki środek zawierający acetamipryd. Zaleca się, by wszystkie zabiegi wykonywane były po oblocie pszczół.
Fot.1 Objawy żerowania przędziorków
Fot.2 Przędziorek chmielowiec
Bardzo wzrosło zagrożenie ze strony przędziorka chmielowca (fot.1). Obserwuję dużą populację młodych postaci larwalnych (fot.2). Dla większości plantacji zbliża się jednak okres zbiorów, więc należy podjąć decyzję co do potrzeby wykonania zabiegu. Do ochrony można wykorzystać środki o działaniu mechanicznym np. EMULPAR’ 940 EC, które nie posiadają okresu karencji. Poza tym można zastosować środki zawierające fenpiroksymat, heksytiazoksym oraz abamektynę. Proszę przestrzegać zaleceń zawartych na etykietach poszczególnych produktów. Ważne dla skuteczności jest opryskanie liście z obu stron!
Okres kwitnienia to czas ochrony przed szarą pleśnią. W przypadku występowania gnicia lub pleśnienia wykonać zabieg preparatami kontaktowymi. Ochrona powinna być prowadzona w oparciu o kilka grup chemicznych ś.o.r. Warto stosować środki o szerokim spektrum działania jak np. LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Należy zwrócić uwagę na nasadę ogonków liściowych oraz pędów kwiatostanowych (fot.3).
Zapobiegawczo warto sięgnąć po preparaty biologiczne jak Serenade ASO w dawce
8 l/ha lub 5 l/ha + zwilżacz.
Fot.3 Szara pleśń na pędzie truskawki
Fot.4 Biała plamistość liści
Na poszczególnych odmianach pojawiają się już choroby liści. Do infekcji i zagrożenia ze strony białej plamistości liści (fot.4) dochodzi przez cały okres wegetacji, jednak szczególne nasilenie choroby obserwowane jest w drugiej połowie lata. Objawy to różnej wielkości plamy występujące na górnej stronie liści. W początkowej fazie są brunatne, okrągłe i drobne (1,5- 2,5 mm). Potem powiększają się nawet do 10 mm i stają się owalne, jasnoszare otoczone brunatno-czerwoną obwódką. Plamy mogą także występować na działkach kielicha, szypułkach, rozłogach i owocach. Ciepła i wilgotna pogoda może przyczynić się do powstawania na liściach nietypowych objawów. Plamy na silnie porażonych roślinach łączą się i zajmują coraz większą powierzchnię liścia, prowadząc do zamierania jego brzegów, a nawet całego liścia. Silnie porażone rośliny są osłabione, ich wzrost zahamowany, a owoce nie osiągają odpowiednich rozmiarów. Duża wilgotność powietrza w okresie kwitnienia może przyczynić się również do infekcji słupków, skąd grzyb może przerastać do rozwijających się nasion i tkanki owocu. Objawem infekcji owocu są czarne nasiona, wokół których powstają suche, brązowo-czarne, nekrotyczne, pojedyncze lub liczne plamy. Do podstawowej ochrony powinno się wdrożyć zarówno ZATO 50 WG jak również LUNA SENSATION 500 SC i ś.o.r. zawierające tatrakonazol, tiofanat metylowy.
Na niektórych odmianach m.in. ‘Elsanta’, ‘Elegance’ obserwuje się pierwsze objawy mączniaka (fot.5) w postaci łódkowato zawijających się liści. W późniejszym czasie pojawia się mączysty, białoszary nalot na dolnej stronie liści (pod osłonami również na górnej). Należy systematycznie wykonywać lustracje plantacji i przeprowadzić zabieg zwalczający po zauważeniu objawów.
Fot.5 Mączniak – łódkowato wygięte liście
Fot.6 Czerwona plamistość na Malvinie
Czerwona plamistość liści (fot.6) – wzrasta nasilenie. Charakterystyczne objawy to drobne, nieregularne, brunatno-purpurowe plamy. Występują na starszych zewnętrznych liściach, dobrze rozwiniętych, które w późniejszym stadium będą żółknąć, czerwienieć i obumierać. POMARSOL FORTE 80 WG stosowany w ochronie przed szarą pleśnią ogranicza tą chorobę.
Na plantacjach można zaobserwować różnie wyglądające zdeformowane owoce. Może to być spowodowane żerowaniem larw zmiennika (fot. 9 odm. ‘Azja’ w uprawie pod włókniną) lub może być efektem uszkodzenia podczas przymrozków (fot.10 – ‘Roxana’).
Fot. 9 Objaw żerowania zmiennika
Fot. 10 Deformacje poprzymrozkowe
Tomasz Gasparski, Bayer