Komunikat dla Grupy Truskawkowej
Nr VIII z dnia 18 kwietnia 2016
Stymulacja odbudowy uszkodzeń mrozowych – ciąg dalszy
- Aktualna faza rozwojowa roślin.
W uprawach pod osłonami (tunele wysokie) oraz na plantacjach okrywanych na płask truskawki odmian wczesnych i średniowczesnych są obecnie w fazie rozluźniania pąków w kwiatostanach lub w początkowej fazie kwitnienia (fot. 1).
W uprawach gruntowych bez przykrycia truskawki odmian średniopóźnych i późnych są obecnie w początkowej fazie wybijania pąków kwiatostanowych lub w fazie budowy masy liściowej (fot. 2)
Fot. 1. W uprawie pod osłonami oraz pod przykryciem na płask truskawki odmian wczesnych są obecnie w początkowej fazie kwitnienia
Fot. 2. Truskawki odmian średniopóźnych i późnych są obecnie w początkowej fazie wybijania pąków kwiatostanowych lub w fazie budowy masy liściowej
- Przebieg regeneracji uszkodzeń mrozowych
Tempo regeneracji uszkodzeń mrozowych na lustrowanych plantacjach jest ściśle skorelowane z intensywnością zaistniałych przemrożeń. Na roślinach z łagodniejszymi uszkodzeniami szyjki korzeniowej regeneracja przebiega prawidłowo, o czym świadczy optymalnie rozwijająca się część nadziemna oraz nowo wytwarzane korzenie (fot. 3). Niestety wzrost i rozwój roślin silnie uszkodzonych przez mrozy jest powolny a ich wygląd wskazuje na konieczność kontynuowania zabiegów stymulujących odbudowę przemnożeń (fot. 4).
Fot. 3. Prawidłowo wyrastające liście oraz nowe korzenie wyrastające z szyjki korzeniowej świadczą o prawidłowym przebiegu regeneracji uszkodzeń mrozowych
Fot. 4. Słaby wzrost roślin oraz nietypowe („sine”) zabarwienie liści wskazują na konieczność kontynuowania zabiegów
- Zabiegi pozakorzeniowe stymulujące odbudowę uszkodzeń mrozowych
Zabiegi stymulujące odbudowę uszkodzeń mrozowych należy dopasować do indywidualnych uwarunkowań na plantacji wybierając wariant optymalny dla uprawianych roślin
- A) na plantacjach o prawidłowym rozwoju masy wegetatywnej:
Biocal 1,0 litr na ha + Asahi SL 0,25-0,5 litr na ha (z dawką wody standardowo stosowaną w ochronie roślin)
Zabieg ten jest szczególnie polecany na odmianach wczesnych oraz okrywanych w celu przyspieszenia, u których pojawiają się pierwsze kwiaty.
- B) na plantacjach o słabym rozwoju masy wegetatywnej:
TerraSorb Complex 1,0-1,5 litr na ha + Asahi SL 0,25-0,5 litr na ha (z dawką wody standardowo stosowaną w ochronie roślin)
Dawkowanie wymienionych preparatów należy dopasować do intensywności uszkodzeń, przy czym nie należy przekraczać ilości rekomendowanych powyżej aby nie doprowadzić do zachwiania równowagi u roślin.
Preparaty stymulujące odbudowę uszkodzeń mrozowych można łączyć z zabiegami ochrony roślin po wcześniejszym sprawdzeniu zgodności z aktualnie wykorzystywanym fungicydem lub insektycydem.
Nie należy łączyć rekomendowanego zabiegu z innymi preparatami stymulującymi wzrost i rozwój roślin gdyż może to prowadzić do przebiostymulowania.
- Zabiegi dokorzeniowe stymulujące odbudowę uszkodzeń mrozowych
W celu dalszej stymulacji regeneracji systemu korzeniowego należy wykonać kolejny zabieg:
– poprzez podlewanie: preparat humusowy H-850 WG w dawce 0,5 kg na 1000 litr wody + TerraSorb Radicular w dawce 1,0 litr na 1000 litr wody (sumaryczna dawka cieczy na hektar to ok. 5000 litrów)
lub
– poprzez fertygację kroplową: preparat humusowy H-850 WG w dawce 3,0 kg na ha + TerraSorb Radicular 5 litrów na ha (dawkę polewową od 10000 do 15000 litr na ha, należy dopasować do aktualnej wilgotności gleby)
Niektóre prognozy długoterminowe wskazują na możliwość wystąpienia przymrozków w okresie nadchodzących dwóch tygodni. Wszystkie zabiegi wykonywane na plantacjach powinny mieć jednocześnie na celu wzmocnienie wewnętrznej odporności roślin na nadchodzący stres związany z falą chłodu. Zagadnienie to zostanie szczegółowo omówione w kolejnym komunikacie, który wkrótce zostanie udostępniony
Dr hab. Zbigniew Jarosz
Katedra Uprawy i Nawożenia roślin Ogrodniczych
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie