Komunikat 27/2017
z dnia 27.07.2017
Nawożenie i biostymulacja truskawek po zbiorach owoców.
- Kwestia koszenia liści
Stałym dylematem po zbiorach owoców jest kwestia pozostawiania bądź koszenia liści. Należy pamiętać, iż koszenie liści jest tylko i wyłącznie zabiegiem fitosanitarnym. Jeżeli rośliny są zdrowe i nie ma problemu ze szkodnikami nie należy kosić części nadziemnych. Bezwzględnie nie należy również kosić liści na roślinach młodych (fot. 1).
Fot. 1. Należy bezwzględnie unikać koszenia liści na plantacjach pozostających w dobrej kondycji fitosanitarnej oraz w nowych nasadzeniach
Koszenie należy wykonywać tylko wtedy, gdy na plantacji istnieje duża presja infekcyjna ze strony chorób grzybowych oraz wysokie zagrożenie rozwojem groźnych szkodników (np. przędziorka, roztocza truskawkowego) i gdy pozostawienie liści na roślinach będzie ograniczało efektywność zabiegów ochrony (fot.2).
Fot. 2. Koszenie liści jest pomocne w opanowaniu wysokiej presji chorób lub przy problemach ze szkodnikami
- Nawożenie dokorzeniowe.
Odpowiednie nawożenie truskawki po zbiorach oraz optymalna stymulacja roślin są zabiegami niezbędnymi do prawidłowej inicjacji pąków kwiatowych na przyszły sezon. Harmonogram nawożenia należy dopasować do indywidualnych potrzeb: rodzaju i zasobności gleby, uprawianej odmiany, stosowanej technologii itp. Należy pamiętać, iż plantacje po skoszeniu liści wymagają intensywniejszego nawożenia (głownie azotem) w celu jak najszybszego odbudowania usuniętej masy nadziemnej.
W celu uzupełnienia składników pokarmowych w glebie należy zastosować jedno z zaproponowanych rozwiązań:
1 ) NA PLANTACJACH NIE KOSZONYCH PO ZBIORZE NALEŻY WYSIAĆ:
Yara Mila Complex w dawce 150 kg/ha– na glebach zasobnych w próchnicę oraz w uprawie odmian o mniejszych wymaganiach względem azotu (np. Alba, Asia, Roksana)
lub
– Yara Mila Complex w dawce 200 kg/ha – na glebach ubogich w próchnicę oraz w uprawie odmian o dużych wymaganiach pokarmowych (np Flair, Elegant, Marmolada-Onebor)
2) NA PLANTACJACH KOSZONYCH PO ZBIORZE NALEŻY WYSIAĆ:
– Yara Mila Complex w dawce 250 kg/ha- na glebach zasobnych w próchnicę oraz w uprawie odmian o mniejszych wymaganiach względem azotu (np. Alba, Asia, Roksana)
lub
– Yara Mila Complex w dawce 300 kg/ha – na glebach ubogich w próchnicę oraz w uprawie odmian o dużych wymaganiach pokarmowych (np Flair, Elegant, Marmolada-Onebor)
Nawozy uzupełniające składniki pokarmowe należy wysiać jak najszybciej po zakończeniu zbiorów aby w okresie inicjacji pąków kwiatowych (sierpień-wrzesień) rośliny były optymalnie odżywione. Opóźnienie wysiewu nawozów azotowych zwiększa również ryzyko spadku mrozoodporności roślin.
Istotną kwestią decydującą o wielkości dawek azotu w pozbiorczym nawożeniu truskawki jest ilość ściółki ze słomy pozostającej na plantacji. Słoma jest materiałem ubogim w azot. Aby mikroorganizmy rozkładające słomę nie konkurowały z roślinami o azot dawkę tego składnika należy zwiększyć.
Dawki nawozów azotowych należy zwiększyć o ok. 10-20% jeżeli plantacja była ściółkowana słomą, która po zbiorach będzie zmieszana z glebą. Dawkę dodatkowego nawożenia azotowego należy uzależnić od grubości słomianej ściółki pozostającej na polu.
III. Dokarmianie pozakorzeniowe i biostymulacja
Odpowiednia stymulacja truskawki po zbiorach decyduje o procesie inicjacji pąków kwiatowych na przyszły rok oraz o prawidłowym przezimowaniu roślin. Szczególnie ważna jest odpowiednia biostymulacja po skoszeniu liści gdyż niweluje stres związany z utratą masy nadziemnej oraz pomaga roślinie powrócić do prawidłowego funkcjonowania i szybkiej odbudowy ulistnienia.
NA PLANTACJACH NIE KOSZONYCH NALEŻY WYKONAĆ:
– 2-krotny zabieg nawozem Maxi-Grow w dawce 0,5 – 0,75 litr na ha w odstępach 10-14 dni celem intensyfikacji fotosyntezy oraz stymulacji inicjacji pąków kwiatowych,
NA PLANTACJACH KOSZONYCH NALEŻY WYKONAĆ:
– zabieg nawozem TerraSorb Complex w dawce 1,5 litra na ha, począwszy od momentu pojawienia się nowego ulistnienia celem stymulacji roślin oraz minimalizacji stresu związanego z usunięciem liści.
następnie po ok. 10 dniach:
– 2-krotny zabieg nawozem Maxi-Grow w dawce 0,5 – 0,75 litr na ha w odstępach 10-14 dni celem intensyfikacji fotosyntezy oraz stymulacji inicjacji pąków kwiatowych,
Wymienione nawozy można mieszać ze środkami ochrony roślin zgodnie z obowiązującymi zaleceniami
Fot. 3. Po skoszeniu liści zabiegi dokarmiania pozakorzeniowego i biostymulacji należy rozpocząć po pojawieniu się nowego ulistnienia gwarantującego skuteczne pobranie nawozu
dr hab. Zbigniew Jarosz
Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie