Komunikat 16/2017
z dnia 18.05.2017
Wraz z wzrostem temperatury, rośnie ryzyko występowania Antraknozy
Faza rozwoju:
– plantacje w gruncie – w roślinach truskawek na dnie rozety ukazują się pąki kwiatostanowe, widoczne pierwsze kwiaty (BBCH 55-56)
– plantacje pod osłonami płaskimi – pełnia kwitnienia
W związku z rosnącą temperaturą powietrza i dużą wilgotnością gleby wzrasta zagrożenie porażenia roślin antraknozą truskawki.
Propozycja zabiegów przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia przeciwko antraknozie:
– Luna Sensation 500 SC – zawiera fluopyram+trifloksystrobinę, od końca fazy rozwoju kwiatostanu do fazy dojrzewania owoców. Dawka 0,8 l na ha na 500-1500 l wody/ha. Maksymalnie 2 zabiegi w sezonie co najmniej w 7- dniowym odstępie.
– Kapelan 80 WP/Pastor 80 WG/Kapłan 80 WG/El Cappo 80 WG/Biszop 80 WG (kaptan) Dawka 1,9 kg na ha (500-1000 l wody/ha), od początku kwitnienia do początku dojrzewania owoców. Maksymalnie 6 zabiegów w sezonie w odstępnie minimum 7 dni.
– Scorpion 325 SC, zawierający azoksystrobinę+difenokonazol, dawka środka 1 litr/ha na 300-1200 l wody, maksymalnie 3 zabiegi w sezonie co 7- 10 dni. Preparat należy stosować w temperaturze powyżej 12C. Stosowanie tego preparatu niesie ze sobą wysokie ryzyko uodpornienia się grzyba na substancje czynne.
– Switch 62,5 SW, zawierający cyprodynil+fludioksonil, dawka 0,8 kg/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3 co 10 dni.
Zabiegi agrotechniczne:
W celu uniknięcia infekcji należy zwracać uwagę na wybór stanowiska przy zakładaniu plantacji – należy unikać mokrych i ciężkich stanowisk. Warto sadzić rośliny na podwyższonych zagonach, aby zapobiegać zastoiskom wody podczas opadów deszczu. Ważnym elementem jest ściółkowanie plantacji oraz ograniczone nawożenie azotowe. Trzeba unikać nawadniania za pomocą deszczowni, ale jeżeli jest taka konieczność to takie zabiegi należy przeprowadzać rano, aby pozwolić roślinom jak najszybciej obeschnąć. Z plantacji usuwa się porażone rośliny i owoce. Przy zakładaniu plantacji trzeba zawracać uwagę na wybór sadzonek. Muszą być one zdrowe i wolne od patogenów, najlepiej pochodzące z kwalifikowanych szkółek. Uprawa odmian odpornych ogranicza infekcje. Poszczególne odmiany różnią się między sobą wrażliwością na porażenie. Wśród odmian najbardziej wrażliwych można wyróżnić: ‘Elsanta’, ‘Florence’, ‘Syriusz’ i ‘Pegasus’.
Informacje dodatkowe:
Antraknoza wywoływana jest przez grzyb Colletotrichum acutatum, który jest głównym patogenem roślin truskawki. Atakuje wszystkie nadziemne części rośliny. Często występuje w formie utajonej i przenosi się razem z sadzonkami. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura powyżej 20-25˚C, wysoka wilgotność gleby i powietrza oraz opady. Zainfekowane kwiaty oraz zawiązki owoców ciemnieją, a następnie zasychają. Na dojrzałych owocach objawy występują w postaci suchych, zagłębionych plam, na których mogą pojawić się zarodniki konidialne tworzące łososiowy nalot. Na owocach niedojrzałych objawy występują w postaci brązowych, suchych i zapadniętych plam. Na szypułkach owoców, ogonkach liściowych i rozłogach pojawiające się plamy są wydłużone, zapadnięte, ciemne i suche. Przy dużej wilgoci w centrum plam nekrotycznych występują zarodniki grzybów. Występujące rozległe nekrozy powodują zamieranie części rośliny nad nekrozą. Na liściach pojawiają się nekrotyczne plamy barwy czarnej lub ciemno brązowej. Grzyb może szybko rozrastać się wewnątrz rośliny i powodować poważne objawy w krótkim czasie lub być w stanie spoczynku wewnątrz tkanek gospodarza przez pewien czas, a wtedy objawy stają się widoczne dopiero po zbiorze. Zarodniki są przenoszone przez wodę. Mogą przez pewien czas przebywać uśpione w glebie.
Fot. 1 Objawy antraknozy truskawki na ogonkach – brązowe, nekrotyczne plamy z pomarańczową masą zarodników.
Fot. 2 Objawy antraknozy truskawki na rozłogach – brązowe, nekrotyczne plamy z pomarańczową masą zarodników.
Fot. 3 Objawy antraknozy na liściach – drobne, brunatne plamy.
Fot. 4 Objawy antraknozy na zawiązkach i zielonych owocach – zahamowanie wzrost, i deformacja owoców.
Fot. 5 Objawy antraknozy na dojrzałych owocach – okrągłe, brązowe, gnilne plamy z lepką, pomarańczową masą zarodników konidialnych
Fot. 6 Objawy porażenia C. acutatum widoczne na przekroju podłużnym skróconej łodygi truskawki – brunatnoczerwona zgnilizna
Opracowanie:
Dr inż. Beata Hetman
Katedra Ochrony i Kwarantanny Roślin
Dr inż. Paweł Krawiec
Katedra Sadownictwa
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie