Komunikat 23/2017
z dnia 17.06.2017
Bieżące zabiegi agrotechniczne dla odmian średniopóźnych i późnych.
- Deformacje owoców u odmian średniopóźnych
Niestety wcześniejsze opinie niektórych Plantatorów, iż odmiany średniopóźne przetrwały falę kwietniowych i majowych przymrozków bez szwanku, nie sprawdziły się. Pomimo, iż w okresie silnych przymrozków odmiany te nie wybiły jeszcze kwiatostanów na wielu plantacjach widać typowe uszkodzenia przymrozkowe na owocach (fot. 1-2). Deformacje te, do złudzenia przypominające fitotoksyczne uszkodzenie kwiatu lub żerowanie zmiennika, są najlepszym dowodem, iż tak silne przymrozki jakie były notowane pod koniec kwietnia i początkiem maja mogą uszkodzić nawet nieuformowane pąki kwiatowe.
Ponadto wielu Plantatorów uskarża się na bardzo słabe kwitnienie odmian średniopóźnych i późnych, które również jest efektem wiosennej fali przymrozków.
Fot. 1. Deformacja owoców odm. Marmolada (Onebor) będąca efektem uszkodzeń poprzymrozkowych (okolice Grójca, 08.06.2017)
fot. 2. Uszkodzenia poprzymrozkowe na odmianach późnych przypominają fitotoksyczne uszkodzenia kwiatów w fazie kwitnienia lub żerowanie zmiennika
- Regeneracja systemu korzeniowego uszkodzonego w wyniku zalania
Z wielu rejonów nadchodzą informacje o uszkodzeniach systemu korzeniowego, które objawia się zahamowaniem wzrostu owoców, nietypowym przebarwieniem na liściach oraz obumarciem włośników korzeniowych (fot. 3-4). Jest to efekt wiosennego podtopienia roślin.
fot. 3. Nietypowe przebarwienia liści, wskazujące na problemy żywieniowe, mogą być efektem uszkodzenia systemu korzeniowego
fot. 4. Ciemne i gnijące korzenie to efekt wiosennego zalania plantacji
W celu poprawy parametrów ryzosfery i stymulacji odbudowy uszkodzonego systemu korzeniowego należy wprowadzić do ryzosfery:
– poprzez podlewanie: preparat humusowy H-850 WG w dawce 0,5 kg na 1000 litr wody + TerraSorb Radicular w dawce 2,0 litr na 1000 litr wody (sumaryczna dawka cieczy na hektar to ok. 5000 litrów)
lub
– poprzez fertygację kroplową: preparat humusowy H-850 WG w dawce 3,0 kg na ha + TerraSorb Radicular 10 litrów na ha (dawkę polewową od 10000 do 20000 litr na ha, należy dopasować do aktualnej wilgotności gleby)
Znajdujące się w preparacie H-850 WG kwasy fulwowe mają korzystne właściwości stymulujące system korzeniowy natomiast pozostałe komponenty preparatu H-850 WG poprawiają parametry fizykochemiczne gleby. Preparat aminokwasowy TerraSorb Radicular stymuluje rozwój życia glebowego, co również ma duże znaczenie w przypadku uszkodzeń system mu korzeniowego.
W celu zahamowania rozwoju ewentualnych patogenów odglebowych z rodzaju Phytophtora sp. rośliny można podlać roztworem fosforynu potasu Fosfi Actiw PK 51-9 (Arkop) stosując 3,0-5,0 litr nawozu na ha z minimum 5000 litr wody na ha lub roztworem preparatu Huwa Sun TR 50 (1,0-3,0 litr na 1000 litr wody na ha)
Stosując nawóz Fosfi Actiw PK 51-9 należy liczyć się z późniejszą obecnością fosforynów w roślinach i owocach
4. Nawożenie dokorzeniowe odmian średniopóźnych
Aby utrzymać prawidłową produktywność odmian średniopóźnych, charakteryzujących się olbrzymim potencjałem plonotwórczym (np odm. Onebor-Marmolada) w trakcie zbiorów należy uzupełnić dwa podstawowe składniki pokarmowe decydujące o wielkości i jakości owoców tj. azot i potas. Uzupełnienie składników pokarmowych w ryzosferze w trakcie zbiorów najlepiej jest wykonać poprzez wysiew:
– Unika Calcium (saletra potasowo-wapniowa) w dawce 75-100 kg na ha
Po wystąpieniu intensywnych opadów wypłukujących składniki pokarmowe poza zasięg korzeni lub w przypadku przedłużającego się owocowania nawożenie dokorzeniowe można powtórzyć. W takim wypadku należy jednak zachować rozwagę aby nie przenawozić roślin, co ujemnie wpłynie na jakość owoców.
fot. 5. Aby utrzymać optymalne wyrastanie owoców nalejlepiej jest uzupełnić składniki
- Poprawa produktywności odmian owocujących poprzez dokarmianie do listne
W celu poprawy produktywności odmian średniopóźnych w trakcie zbiorów należy wykonać dokarmianie pozakorzeniowe w jednym z proponowanych wariantów:
– TerraSorb Compleks 1,5 litr na ha + siarczan magnezu siedmiowodny (16% MgO) 0,5% roztwór (5 kg nawozu na 1000 litr wody)
lub
– AminoQuelant Mg 2,0 litr na ha + mocznik 0,5% roztwór (5 kg na 1000 litr wody)
Oba proponowane zabiegi dostarczą roślinom łatwo przyswajalny azot (w postaci aminokwasów lub mocznika), pierwiastki biorące udział w powstawaniu chlorofilu (np. magnez) oraz siarkę niezbędną w procesie przemian azotu. Proponowane zabiegi można powtarzać, jednak nie częściej niż co 7-10 dni. Zabieg dokarmiania pozakorzeniowego należy wykonywać na liście suche, w temperaturze poniżej 25°C oraz unikając pełni nasłonecznienia.
- Kwitnienie odmian późnych
Aby poprawić zawiązywanie owoców u odmian późnych, będących obecnie w fazie kwitnienia, należy wykonać zabieg nawozem:
– Biocal w dawce 1,0 litr na ha
Nawóz ten można łączyć z zabiegami ochrony roślin według obowiązujących zaleceń.
Pod koniec kwitnienia oraz w okresie wyrastania owoców do harmonogramu zabiegów warto jest wkomponować nawóz:
– Maxi- Grow w dawce 0,5-0,75 litr na ha
Nawóz Maxi-Grow posiada dodatki uruchamiające biosyntezę auksyn i giberelin, które korzystnie wpływają na równomierne wyrastanie owoców. Po wcześniejszym sprawdzeniu zgodności nawóz ten można łączyć z zabiegami ochrony zgodnie z zaleceniami
Dr hab. Zbigniew Jarosz
Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie