Komunikat nr 2/2017
Dnia 30 marca 2017
Stopień uszkodzeń mrozowych truskawki po zimie 2016/2017
- Niekorzystny przebieg pogody
Zima 2016/2017 kolejny raz cechowała się bardzo niekorzystnym rozkładem temperatur dla spoczywających roślin. Po łagodnych temperaturach grudnia na przełomie roku wystąpiły kilkudniowe silne mrozy. Co gorsze, gwałtownym spadkom temperatur (lokalnie nawet do – 27°C) towarzyszył silny wiatr o prędkości dochodzącej do 50-60 km na godzinę, potęgujący niszczycielskie działanie chłodu. Na szczęście w wielu rejonach rośliny były okryte warstwą śniegu, co uchroniło je przed przemarznięciem (fot. 1). Zbawienna okrywa śnieżna, dochodząca do kilkunastu centymetrów grubości, była obecna we wschodnich, centralnych i północnych rejonach Polski (część Podkarpacia, Lubelskie, Podlaskie, część Mazowsza, Kaszuby). W pozostałych regionach można zaobserwować na truskawkach uszkodzenia mrozowe szyjki korzeniowej, których nasilenie jest ściśle uzależnione od kondycji roślin
Im gorsza zdrowotność plantacji oraz większe błędy w żywieniu roślin przed zimą, tym większych uszkodzeń mrozowych należy spodziewać się w bieżącym sezonie wegetacyjnym.
fot. 1. Okrywa śnieżna jest najlepszą ochroną przeciwmrozową dla truskawki
fot. 2. Okrycie plantacji jesienią włókniną polipropylenową zmniejsza ryzyko uszkodzeń mrozowych truskawki
fot. 3. Przemrożenia szyjki korzeniowej na odm. Elsanta (28. 02. Małopolska)fot. 4. Przemrożenia szyjki korzeniowej na odm. Arosa (10. 03. Grójeckie)
fot. 4. Przemrożenia szyjki korzeniowej na odm. Arosa (10. 03. Grójeckie)
Reasumując: wystąpienie uszkodzeń mrozowych na plantacjach truskawki w bieżącym sezonie jest spowodowane głównie brakiem okrywy śnieżnej oraz słaba naturalną odpornością roślin na niskie temperatury, wnikającą z nieumiejętnego nawożenia lub zaniechań w ochronie plantacji jesienią.
Więcej szczegółów dotyczących uszkodzeń mrozowych, w krótkim materiale filmowym, już wkródce.
Zalecamy: Sprawdzenie przez Plantatorów stanu przezimowania roślin oraz, w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, przesłanie zdjęć przekrojonych szyjek korzeniowych w raz z opisem na adres “Grupy truskawkowej” na stronie www.bioagris.pl/truskawki korzystając z narzędzia “DORADCA TRUSKAWKOWY”.
Rekomendacje zabiegów poprawiających funkcjonowanie uszkodzonych roślin oraz stymulujących odbudowę uszkodzeń będą zamieszczone w oddzielnym komunikacie
dr hab. Zbigniew Jarosz
Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie