Pytanie, które zaczęliśmy sobie stawiać, gdy po pierwszym roku regularnej sprzedaży BlackJak, kilku producentów zwróciło nam uwagę, że na polach gdzie zastosowali BlackJak nie wystąpiła kiła, a normalnie ja mieli. To mógł być oczywiście przypadek lub wpływ warunków klimatycznych w danym roku, ale informacja była na tyle interesująca, że postanowiliśmy ja sprawdzić.
DOŚWIADCZENIA NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM W KRAKOWIE
W 2014 roku Prof. Stanisław Mazur przeprowadził doświadczenia ze stosowaniem BlackJak oraz Polyversum do zabezpieczenia brokuła przed infekcją kiły kapustnych. Dla wzmocnienia infekcji rośliny zostały sztucznie zalane.
Badane kombinacje:
- BlackJak
- moczenie sadzonek 0,25 l/ha
- oprysk 2 tyg. po wysadzeniu 2 l/ha
- BlackJak + Polyversum
- moczenie sadzonek 0,25 l/ha + 0,05 %
- BlackJak + Polyversum
- moczenie sadzonek 0,25 l/ha + 0,05 %
- oprysk 2 l/ha
- Kontrola
W doświadczeniu oceniano dwa parametry, to czy roślina została porażona oraz w jakim stopniu wystąpiło porażenie. Ten drugi parametr jest zdecydowanie ważniejszy, gdyż rośliny z pojedynczymi galasami wydaja normalny plon, natomiast gdy cały system korzeniowy jest zaatakowany, plonu praktycznie nie uzyskujemy.
SKALA PORAŻENIA
0 – brak objawów porażenia (brak narośli)
1 – małe, pojedyncze narośla na korzeniach bocznych
2 – większe narośla na korzeniach bocznych
3 – narośla na korzeniach bocznych i korzeniu głównym
4 – duża narośl na szyjce korzeniowej, brak korzeni głównych
0 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Wyniki okazały się bardzo interesujące, w dużym stopniu potwierdzające obserwacje producentów.
Zastosowanie zarówno BlackJak jak i BlakJak z Polyversum znacząco zredukowało ilość porażonych roślin
Jeszcze ciekawiej wyszło porównanie poziomu porażenia, wszystkie kombinacje ochronne wykazały index niewiele przekraczający 10 (co oznacza jedynie pojedyncze nieduże galasy – praktycznie nie przeszkadzające roślinie we wzroście), natomiast w kombinacji kontrolnej wyniósł on ponad 35,5 co oznacza, że rośliny miały praktycznie wszystkie porażone korzenie
KONTROLA BLACKJAK + POLYVERSUM
Prof. Stanisław Mazur wyciągnął z doświadc zenia następujące wnioski:
Na podstawie uzyskanych w 2014 roku wyników można stwierdzić, że zastosowane do ochrony brokułu preparaty ograniczały rozwój kiły kapusty.
- Najniższe porażenie wystąpiło w kombinacji, gdzie do ochrony stosowano BlackJak w formie zaprawiania korzeni i dwukrotnego oprysku.
- Z przeprowadzonych doświadczeń wynika, że stosowanie do ochrony preparatu BlackJak oraz Polyversum, w różnych kombinacjach może być zalecane do praktyki ogrodniczej i poszerzać asortyment preparatów przeznaczonych do ochrony przed Plasmodiophora brassicae.
Oczywiście doświadczenia będziemy prowadzić dalej, gdyż kiła kapustnych to tak zdradliwa choroba, że zanim ogłosimy pełen sukces czeka nas jeszcze dużo pracy.
Jak możemy wyjaśnić te rezultaty ?
Częściowo rezultaty uzyskane w Krakowie mogą wyjaśnić wyniki doświadczenia przeprowadzonego w ubiegłem roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, gdzie okazało się, że już tylko oprysk BlakJak i TerraSorb Complex spowodował zwiększenie aktywności oddechowej i enzymatycznej w strefie korzeniowej roślin truskawki.
Można zadać pytanie co ma wspólnego truskawka z kiłą kapusty? Otóż to, że istnieje korelacja pomiędzy brakiem aktywności oddechowej i enzymatycznej gleby a porażeniem przez kiłę kapustnych. Im gleba słabiej oddycha tym rośliny staja się bardziej podatne na infekcję.