Ładowanie..

YouTube Youtube
793 797 767 Telephone

Pękanie czereśni. Program ochrony.

skuteczność z natury
ZAPOBIEGANIE STRATOM

PLONU W UPRAWIE

CZEREŚNI I WIŚNI

szkodniki wiśni zdjęcia
choroby śliwy zdjęcia
Pinolen 96% (naturalna substancja pochodząca z żywicy sosny amarykańskiej)

Wskazania: pękanie owoców czereśni

gorzka zgnilizna owoców wiśni
Przyczyny pękania czereśni
Większość naukowców uważa, że główną przyczyną pękania czereśni jest wnikanie wody przez skórkę owocu na drodze osmozy.

„Owoce rosną głównie dzięki wodzie i składnikom mineralnym w niej rozpuszczonym, które są transportowane przez szypułkę. Pomiary wykazały, że owoce czereśni powiększają swoje rozmiary średnio o 3,5-4,5% dziennie. Tak duży przyrost jest możliwy dzięki wysokiemu turgorowi w komórkach owoców, który może być jednocześnie – przynaj mniej w części – odpowiedzialny za kierowanie siłami powodującymi pękanie czereśni. Prawdopodobny jest także związek pomiędzy budową kutykuli a pękaniem czereśni. Kutykula jest zewnętrzną, tłuszczowo-woskową warstwą pokrywającą części nadziemne roślin – w tym owoce. Jej obecność nadaje owocom czereśni charakterystyczny połysk. Skórka pełni swoje ochronne funkcje właśnie głównie dzięki kutykuli, która jest słabo przepuszczalna dla wody oraz powietrza i stanowi barierę dla przenikania wody oraz związków mineralnych zarówno do wnętrza owocu, jak i w kierunku przeciwnym. Głównym składnikiem kutykuli jest kutyna (90-99%), ale jej rola w pękaniu czereśni nie jest tak ważna, jak wosków występujących w ilości 1-10%.

Duża rozpiętość zawartości wosków w kutykuli istotnie wpływa na jej właściwości. Wszelkie rysy i mikropęknięcia kutykuli, które są niewidoczne gołym okiem, ułatwiają wnikanie wody do owocu i zwiększają jego podatność na uszkodzenia. Pomiary wykazały, że przez skórkę owoc pobiera znacznie więcej wody i dużo szybciej niż przez szypułkę.

Tłumaczy to między innymi fakt, iż nawet niewielki deszcz, podczas którego czas zwilżenia owoców jest krótki, powoduje pękanie czereśni. W przypadku uszkodzenia kutykuli przenikanie wody do owocu jest większe niż, gdy jej struktura jest nienaruszona. Pęknięcia kutykuli na owocach mogą powstawać w warunkach naturalnych, na przykład w okresie suszy. Udowodniono także związek pomiędzy liczbą mikropęknięć kutykuli a gniciem owoców. Czereśnie z kutykulą silnie spękaną są bardziej podatne na infekcje grzyba Botrytis cinerea niż owoce z nieuszkodzoną kutykulą. W konsekwencji tego, od nasilenia występowania uszkodzeń kutykuli zależy również trwałość pozbiorcza owoców.”

Dr Mirosław Sitarek

Hasło Ogrodnicze 05/2005

W sadzie ryzyko wystąpienia spękań jest o wiele większe, gdy deszcz spadnie w czasie upałów na przykład po burzy niż, gdy opady – nawet dłużej trwające – wystąpią w czasie chłodów. 

Dużą rolę odgrywa także temperatura powietrza w okresie opadów.

Nasilenie spękań wzrasta liniowo wraz ze wzrostem temperatury w przedziale od moc do 40oC. Liczba uszkodzonych owoców jest większa, gdy deszcz spadnie w nocy, ponieważ wówczas owoce mają większy turgor i wolniej wysychają, a tym samym wchłaniają więcej wody niż w ciągu dnia. Wiatr podczas opadów przyczynia się do zmniejszenia strat, gdyż powoduje szybkie osuszanie owoców i skraca czas ich nawilżenia. Przyczyną pękania czereśni może być także rosa. Silne spękania mogą wystąpić w sadach zlokalizowanych w pobliżu dużych zbiorników wodnych lub łąk, gdzie w pochmurne dni następująca po ciepłych nocach rosa długo utrzymuje się na owocach. Uprawa czereśni na takich stanowiskach jest ryzykowna.

skuteczność z natury
nawożenie czereśni
zbiory czereśni 2015
JAK DZIAŁA:
Łączy się z woskami występującymi w kutykuli, tworząc spójną elastyczną powłokę chroniącą owoc przed nadmiernym pobieraniem wody. jednakże nie blokuje jej catkowicie, gdyż miałoby to niekorzystny wpływ na wzrost owoców.
– wzmacnia naturalną powłokę

– eliminuje pęknięcia w kutykuli

KIEDY STOSOWAĆ

Zabieg należy wykonać w momencie, gdy czereśnie zaczynają intensywnie pobierać wodę, zbiega się to z chwilą, gdy na owocach pojawiają się pierwsze przebarwienia.

Dlatego też, jeżeli zabieg wykonamy zbyt późno przy bardzo dużym nasyceniu owoców wodą, nawet niewielka ilość przepuszczona przez powłokę może spowodować pęknięcia. Powłoka ulega całkowitej biodegradacji po ok. 40 dniach, jednakże pierwsze pęknięcia przez które woda może dostawać się do owoców powstają już po uplywie ok. 15-18 dni. Dlatego w warunkach długotrwałych deszczów należy powtórzyć zabieg w mniejszym stężeniu aby odbudować jednorodność powłoki.

Należy tu zaznaczyć, że pierwsze pęknięcia powłoki dla dwóch innych pinolenów występujących na rynku pojawiają się odpowiednio

– Protector po 2 dniach

– NuFilm 96 po 7 dniach

dlatego też nie nadają się one do stosowania w celu zapobiegania pękaniu owoców.

JAK STOSOWAĆ

– ok 3 tygodnie przed spodziewanym zbiorem, gdy pierwsze owoce zaczynają się przebarwiać

7,5 I/ha w 1000 I wody

W warunkach długotrwałych deszczów należy wykonać dodatkowy zabieg

– ok. 5-7 dni przed zbiorem

3,5 Vha w 1000 I wody

UWAGA: VAPOR GARD NIE ZABEZPIECZA OWOCÓW PRZED PĘKANIEM W 100% A JEDYNIE W ZNACZNYM STOPNIU TO OGRANICZA. DLATEGO TEŻ, ABY WSPOMÓC JEGO DZIAŁANIE NALEŻY RÓWNIEŻ STOSOWAĆ INNE ZABIEGI OGRANICZAJĄCE PEKANIE, PRZEDE WSZYSTKIM ZAPEWNIĆ OWOCOM DOBRE ZAOPATRZENIE W WAPŃ!
skuteczność z natury
ZAPOBIEGANIE STBĄTOM POWODOWANYM

PRZEZ SZARĄ PLESN

Szara pleśń szczególnie w latach wilgotnych, może powodować bardzo duże straty w plonach. Grzyb wnika do owoców poprzez uszkodzoną skórkę. Uszkodzenia te mogą być powodowane przez naturalne pęknięcia lub przez owady. Jeden porażony owoc może powodować porażenie wszystkich sąsiadujących tworząc tzw. „koty”.
zwinięte liście śliwy
choroby liści czereśni NATURALNY PREPARAT 

ZAWIERAJĄCY GRZYB Pythium oligandrum

– bez karencji

– bez pozostałości

Polyversum WP zabezpiecza przed infekcją, a w przypadku owoców już zainfekowanych nie dopuszcza do zarodnikowania szarej pleśni, co zapobiega porażaniu sąsiadujących owoców.
JAK STOSOWAĆ?

Dawka 150 g/ha + PROTECTOR 400 ml/ha

– pierwszy zabieg wykonać ok. 18 dni przed zbiorem (zanim pojawią się pierwsze objawy), kolejne zabiegi wykonywać w zależności od potrzeb co 7-10 dni

– w warunkach ciągłych bardzo silnych deszczów w okresie dojrzewania częstotliwość zabiegów należy zwiększyć i stosować co 5 dni.

czereśnia choroby
Niechronione – kontrola
liście czereśni zwijają się
Polyversum WP 2x15O g/ha + Protector 400 mI/ha

(2008 r.)

UWAGA! PRZED ZASTOSOWANIEM POLYVERSUM WP NALEŻY ZACHOWAÓ 10-DNIOWA PRZERWĘ OD STOSOWANIA FUNGICYDÓW CHEMICZNYCH!
zasychanie owoców czereśniBio Agris Piotr Zajkowski Sp. j.

ul. Dylewska 20 B

03-011 Warszawa

www.bioagris.pl

info@bioagris.pl

oprysk na śliwkę

BioAgris

tel.: +48 793 797 757 | tel.: +48 793 797 781 | faks.: +48 390 43 84 | info@bioagris.pl | www.bioagris.pl