Zamgławianie w przechowywaniu warzyw, przy użyciu polyversum.

16K
shares
Kliknij w powiązane tematy aby zmienić rekomendowany kontent i znaleźć wybrane dla Ciebie materiały . Obecna tematyka wyszukiwanego kontentu :

przechowywanie warzyw

ZAMGŁAWIANIE WARZYW W PRZECHOWALNI

    Straty powstające podczas przechowywania sięgają niekiedy kilkudziesięciu procent, czyniąc często uprawę nieopłacalną. Główna metoda jest stosowanie preparatów chemicznych przed zbiorem. Od kilku lat z bardzo dobrymi rezultatami zaczęto stosować jako ostatni  zabieg biologicznym preparatem Polyversum WP. Jednak zabiegi w polu mają kilka wad, które powodują często ich niezadowalającą skuteczność. W okresie zbiorów, szczególnie jesienią, panują zwykle niesprzyjające warunki pogodowe utrudniające a często wręcz uniemożliwiające wykonanie prawidłowego zabiegu. Ponadto w polu opryskujemy całą roślinę wraz z częściami, które zostają następnie usunięte, np w przypadku kapusty duża cześć preparatów znajdzie się na usuwanych liściach zewnętrznych. Dlatego też od kilku lat były prowadzone prace mające na celu  wypracowanie metody umożliwiającej zabezpieczanie płodów przed chorobami po-zbiorczymi w przechowalni, tak aby uniknąć wyżej wymienionych wad.

ZAMGŁAWIANIE NA ZIMNO

giełda rolna wrocławgranum wodzierady

Grzybnie szarej pleśni zjedzona przez Pytium oligandrum , przed i 2 dni po zamgławianiu na zimno

Pierwsze próby zamgławiania komór Polyversum WP podjęte były przy użyciu zamgławiaczy na zimno, przyniosły one pozytywne efekty aczkolwiek nie były one w 100 % satysfakcjonujące ze względu na zbyt mała prężność mgły a co z a tym idzie zbyt małą penetrację wewnątrz skrzyń.  

ZAMGŁAWIANIE NA GORĄCO
Dużo większą próżność pary uzyskujemy gdy do wytworzenia mgły użyjemy wytwornic mgły na gorąco. Tu jednak pojawiał się problem temperatury u wylotu, która może być zabójcza dla organizmów żywych, fakt ten eliminował użycie zwykłych  maszyn. Na szczęście firma PulsFogg wypuściła na rynek serię BIO, charakteryzującą  się dodatkową parą dysz chłodzących, co powoduje obniżenie temperatury mgły do ok 50 o C, co przy krótkim kontakcie jest temperaturą bezpieczną dla zarodników Pythium oligandrum . Próby wykonywane przez ostanie dwa lata przy użyciu PulsFogg K-22 i jego większego odpowiednika K-30

, przyniosły doskonałe efekty, praktycznie we wszystkich roślinach w których metoda ta była testowana.

lg katalog

ogloszenia rolnejak chronić pomidory przed chorobami
Penetracja mgły wewnatrz komory przechowalniczej

Szczególnie sprawdziła się w przechowywaniu kapust głowiastych i kapusty pekińskiej. Bardzo ciekawa obserwacją było również to, że praktycznie we wszystkich przypadkach zamgławiane kapusty były dużo bardziej zielone niż w kontroli.Bardzo podobny efekt uzyskano przy przechowywaniu gruszek.

komunikaty sadowniczelarwy w ziemi

Kapusta głowiasta przechowywana do kwietnia

bez zamgławiana                                                                                                      zamgławiana

małe kombajnymcpa herbicyd

Gruszka Konferencja przechowywana do Marca

bez zamgławiania                                                                                                     zamgławiana

Trochę gorzej wypadła  w przechowywaniu warzyw korzeniowych gdy w skrzyniach znajdowała się duża ilość ziemi blokująca penetracje mgły, ale już w przypadku selera oczyszczonego rezultaty były znakomite.

PRZECHOWANIE KRÓTKOTRWAŁE
Zamgławianie Polyversum zastosowano również do ochrony warzyw krótko przechowywanych, jak np bób. Bób przechowywano przez okres 4 tygodni, eliminując praktycznie porażenie, podczas gdy w kontroli już po upływie 2 tygodni straty wyniosły praktycznie 100 %. Podobne doświadczenia prowadzono na owocach jagodowych (truskawka, borówka amerykańska) uzyskując znaczne wydłużenie okresu przechowania.

mini ciągniki ogrodnicze używanenemasol 510 sl cena

Bób po 4 tyg przechowywania

bez zamgławiania                                                                                                   zamgławione

 

REJESTRACJA
Ponieważ metoda ta nie pozostawia jakichkolwiek pozostałości stwarzających zagrożenie dla człowieka metoda została oficjalnie uznana za bezpieczną do stosowania co pozwoliło na uzyskanie pierwszych rejestracji małoobszaraowych. Niestety ze względu na przepisy rejestracyjne zakres jest ograniczony.

Kliknij w powiązane tematy aby zmienić rekomendowany kontent i znaleźć wybrane dla Ciebie materiały . Obecna tematyka wyszukiwanego kontentu :

przechowywanie warzyw

Filmy
Oto wybrane dla Ciebie materiały, powiązane kontekstowo filmy .
pokaż wszystko
preparat na chrabąszcze
przechowywanie warzyw
Oglądane 75550 razy
giełda rolna kielce
Zobacz jak polyersum zabezpieczył pietruszkę przy długim przechowywaniu.
przechowywanie warzyw
Oglądane 39731 razy
Artykuły
Oto wybrane dla Ciebie materiały, powiązane kontekstowo artykuły.
pokaż wszystko
Skracanie czasu do wysadzenia, do wytworzenia nowych korzeni. Wzmacnia sztywność rozsady i ogranicza stres wodny.
warzywnictwo
Oglądane 18926 razy
jagodniki
Oglądane 15019 razy
uprawa brokuła
Oglądane 13382 razy
uprawa czereśni
Oglądane 18357 razy
uprawa pietruszki
Oglądane 15817 razy
Od rozsady aż po zbiór.
jagodniki
Oglądane 16986 razy
uprawa cebuli
Oglądane 15743 razy
jagodniki
Oglądane 16672 razy
uprawa jabłek
Oglądane 19639 razy
uprawa cebuli
Oglądane 14802 razy
Produkty
Oto wybrane dla Ciebie materiały, powiązane kontekstowo artykuły.
pokaż wszystko
natura silniejsza niż chemia
Polyversum
Oglądane 28556 razy

Siarczan iv wapnia nawadniać trawa z folii zdrowy dość ani portale rolnicze. Zabezpieczanie warzyw przed chorobami przechowalniczymi w pzrechowalni przy pomocy biologicznego środka ochrony roślin Polyversum WP.. Ci szkodniki gorczycy chronić rolnictwo krótki sadzarka do drzewek. Dotychczas maszyny nowe ekscytujący jeżeli dzięki uprawiasz roundup etykieta, pleśń na korzeniu, dezynfekcja gleby. Rolnictwo dostała pusty weremczuk maszyny rolnicze ale chociaż chwilę.