Przez wiele lat śliwy zajmowały w Polsce drugie miejsce po jabłoniach pod względem liczebności drzew i wielkości zbiorów. Owoce śliwy są niezwykle smaczne i bogate w składniki odżywcze i witaminy. Ze śliwy domowej wywodzą się odmiany uprawne należące do typów: węgierki, renklody, śliwy jajowe, mirabelki i lubaszki.

Wymagania dla uprawy śliwki
Okres wegetacyjny w Polsce jest wystraczająco długi do dojrzewania śliwek wczesnych i średnich, odmiany późne nie zawsze zdążą nabrać właściwego kształtu. Dlatego powinno się je sadzić na słonecznych i ciepłych stanowiskach. Łagodne stoki i wszelkie wyniesienia terenu są dla śliw najlepsze. Obfite deszcze pod koniec lata sprzyjają pękaniu i obniżają jakość owoców.

Odpowiednia gleba do uprawy śliwki
Śliwy mają nieco wyższe niż jabłonie wymagania glebowe. Najlepiej rosną na glebach gliniastych, czarnoziemach, niezbyt ciężkich madach i głębokich rędzinach– od II do IV klasy bonitacyjnej. Nie tolerują gleb suchych.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej informacji dotyczących uprawy śliwy, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo, które z pewnością pomogą Wam w uprawie śliwy. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy śliwy.