Uprawa papryki

Papryka jest warzywem, które kusi swoim smakiem i w naszej kuchni posiada szerokie zastosowanie. Wyróżniamy grupę wielkoowocową (zwana papryką słodką) oraz drobnoowocową (papryka ostra). Jest niskokaloryczna i stanowi olbrzymią dawkę witamin, zwłaszcza wit. C. Specyficzny ostry smak nadaje papryce występująca w niej kapsaicyna.

Wymagania przy uprawie papryki
Do niedawna była ona uprawiana głównie pod osłonami. Wobec wzrastającego zapotrzebowania oraz zmian klimatycznych coraz częściej jest uprawiana także w gruncie. Przy jej uprawie należy wybrać miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Wymagania cieplne są wysokie, gdyż optymalna temperatura dla wzrostu i rozwoju tej rośliny wynosi 19-23OC. Przy spadku poniżej 14OC wzrost zostaje zahamowany. Gleba powinna być dobrze uprawiona, żyzna, próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe i wilgotna.

Kiedy najlepiej jest sadzić paprykę?
W Polsce paprykę uprawia się wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewa się w połowie marca w szklarni, a przygotowanie rozsady papryki trwa nawet 9-10 tygodni. W tym czasie powinno się utrzymywać stałą temperaturę 24-26 st. C. Na tydzień przed sadzeniem należy rozsadę zahartować. Paprykę wysadza się na miejsce stałe, kiedy rośliny mają około 6 liści, na przełomie maja i czerwca.

Dowiedz się więcej – zobacz nasze materiały!

Jeżeli chcecie poznać więcej wskazówek odnośnie uprawy papryki, zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami oraz materiałami wideo. Nasi eksperci pomagają i doradzają, na co powinniście zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy papryki.